Erkek hastalarda erektil disfonksiyon ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between erectile dysfunction and cardiovascular risk factors in male patients
- Tez No: 702390
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Tüm önleyici ve koruyucu çabalara rağmen, özellikle erkeklerde kardiyovasküler hastalıklar (KVH) küresel olarak ölümlerin önde gelen nedenidir. Kardiyovasküler riskin önceden tahmin edilip KVH'nin önüne geçilebilmesini sağlayan kardiyovasküler risk skorları ve KVH etiyolojiyle benzer faktörlerden etkilenen erektil disfonksiyon (ED) gibi durumların sorgulanmasının, KVH erken tanı ve tedavisinin sağlanmasında önemi büyüktür. Çalışmamızda 40-65 yaş arası erkek hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerini Framingham risk skoru ile hesaplamak, ED'yi IIEF-5 ölçeği ile değerlendirmek hedeflenmiştir. Benzer risk faktörlerinden etkilenen ve endotel hasarını bir sonucu olan ED ve KVH ilişkisinin incelenmesi ve olası bir ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini 1 Ocak 2021-28 Şubat 2021 tarihleri arasında SBÜ Haydarpaşa Numune EAH Yeldeğirmeni Semt Polikliniğine başvuran 40-65 yaş arası erkekler oluşturmuştur. Örneklem genişliği basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile hesaplanmış; %95 güven düzeyi ve %5 güven aralığı ile gereken minimum katılımcı sayısı 109 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 112 hastaya sosyodemografik veri formu, IIEF-5 ölçek formu ve Framingham risk skoru uygulanmıştır. İstatistiksel hesaplamalar ve analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Despite all the preventive and protective measures, cardiovascular diseases (CVD) are the leading cause of death globally, especially in men. Cardiovascular risk scores and questioning conditions affected by factors similar to CVD etiology, which allow predicting cardiovascular risk and taking precautions, are important for early diagnosis and treatment of CVD. In our study, it was aimed to calculate cardiovascular risk factors with Framingham risk score and evaluate ED with IIEF-5 scale in 40–65-year-old men. It is aimed to examine the relationship between ED and CVD, occuring as a result of endothelial damage which is affected by similar risk factors, and to reveal a possible relationship. MATERIAL AND METHOD: The population of this descriptive, cross-sectional study consisted of men aged 40-65 years who applied to the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Yeldeğirmeni out patient clinics between January 1, 2021 and February 28, 2021. The sample size was calculated with the simple random sampling method; With a 95% confidence level and a 5% confidence interval, the minimum required number of participants was 109. Socio demographic data form, IIEF-5 scale form and Framingham risk score were applied to the patients who accepted to participate in the study. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical calculations and analysis.