Giyilebilir teknoloji: Akıllı saat kullanımına yönelik bir araştırma
Wearable technology: A research on smartwatch use
  1. Tez No: 702449
  2. Yazar: ÖZLEM KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hızla gelişen, değişen dünyamızda bugün gelinen noktada Endüstri 4.0 ve Pazarlama 4.0 kavramlarından bahsedilmektedir. Yapılan çalışmada, bu kavramların tarihi ve Pazarlama 4.0 kapsamında giyilebilir teknolojilere bir örnek olarak“akıllı saat”ler ele alınmıştır. Çalışmanın ana kavramları ile ilgili önceden yapılan çalışmalar araştırılarak, giyilebilir teknolojiler açısından günümüzde gelinen noktaya kadar yaşanan aşamalara değinilmiştir. Çalışma kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine uygulanan anket ile 175 üniversite öğrencisine ulaşılarak, akıllı saatlere yönelik tutumları ve bunun nedenleri araştırılmıştır. Tüketicilerin giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı saatleri tercih etmelerindeki nedenleri ölçmek amacı ile Davis (1989)'in bulduğu“Teknoloji Kabul Modeli”kullanılmıştır.“Teknoloji Kabul Modeli”ile öğrencilerin akıllı saatlere ilişkin tutumlarını ve akıllı saat kullanım niyetlerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bununla birlikte, katılımcıların bazı demografik özelliklerine göre akıllı saatlere karşı tutum ve kullanım niyetlerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our rapidly developing and changing world, the concepts of Industry 4.0 and Marketing 4.0 are mentioned at the point reached today. In the study, the history of these concepts and“smart watches”as an example of wearable technologies within the scope of Marketing 4.0 are discussed. Previous studies on the main concepts of the study were investigated, and the stages of wearable technologies up to the point reached today were mentioned. Within the scope of the study, 175 university students were reached with the questionnaire applied to the students of Çanakkale Onsekiz Mart University Biga Faculty of Economics and Administrative Sciences, and their attitudes towards smart watches and the reasons for this were investigated. In order to measure the reasons why consumers prefer smart watches, which are wearable technology products, Davis (1989)'s“Technology Acceptance Model”was used. With the“Technology Acceptance Model”, the factors affecting students' attitudes towards smart watches and their intention to use smart watches were investigated. In addition, it was examined whether there was a difference in the attitudes and usage intentions of smart watches according to some demographic characteristics of the participants.