Zorunlu vatandaşlık davranışı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde başarma ihtiyacının ve presenteeismin moderatör rolünün incelenmesi
Examination the role of the need to succeed and presenteeism in the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment
- Tez No: 702458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
nsan kaynağı, işletmelerin içerisinde bulundukları zorlu rekabet koşullarında mücadele edebilmeleri ve sürdürülebilir bir rekabetçi üstünlük elde edebilmeleri için üzerinde durmaları gereken en önemli unsurlardan birisidir. Zira işletmelerde insan kaynağını temsil eden çalışanlar işletmelerine ne ölçüde değer sağlarsa, bireysel ve örgütsel çıktılara o denli katkı sunacaklardır. Aynı şekilde işletmeler de çalışanlarına nasıl bir iş ortamı sunarsa, çalışanlar da yaptıkları işe ve işletmelerine o kadar bağlılık sergileyecektir. Zorunlu vatandaşlık davranışı kavramı son zamanlarda işletmelerin sıklıkla karşılaştıkları ve çalışanların örgüte olan bağlılıklarını ve diğer çıktılarını yakından ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışının karanlık yüzü olarak nitelendirilen zorunlu vatandaşlık davranışı, örgütsel bağlılığı olumsuz yönde etkileyen unsurlardan birisidir. Bunun yanı sıra çeşitli fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına rağmen işe gelmeye devam etmek olarak ifade edilen işte var olamama (presenteeism) da zorunlu vatandaşlık davranışı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde etkisi olabileceği düşünülen bir diğer unsurdur. Başarma ihtiyacı kavramı ise literatürde üzerinde çok fazla durulmamış olan, ancak zorunlu vatandaşlık davranışı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide rol üstlenebileceği düşünülen bir kavramdır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, zorunlu vatandaşlık davranışı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide başarma ihtiyacının ve işte var olamamanın düzenleyici rolünün incelenmesidir. Bu amaçla Türkiye'de çeşitli sektörlerde beyaz yakalı olarak çalışan 374 kişiye online anket formu şeklinde yöneltilen sorulardan elde edilen veriler SPSS Statistics 26, SPSS Process ve AMOS istatistik paket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular neticesinde; katılımcıların zorunlu vatandaşlık davranışları ile örgütsel bağlılıkları arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkide başarma ihtiyacının düzenleyici rol üstlendiği görülmüştür. Araştırmanın zorunlu vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılık ilişkisini söz konusu düzenleyici değişkenler açısından ele almasıyla, literatüre hem teorik hem de uygulama bakımından önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human resource is one of the most important factors that businesses should focus on in order to be able to compete in the tough competition conditions and to achieve a sustainable competitive advantage. Because the more value the employees representing the human resources in the enterprises provide their businesses, the more they will contribute to the individual and organizational outputs. Likewise, the business environment that businesses offer their employees, the more loyalty will be to the work they do and their businesses. The concept of compulsory citizenship behavior has become an issue frequently encountered by businesses and closely related to employees' commitment to the organization and other outputs. Compulsory citizenship behavior, which is described as the dark side of organizational citizenship behavior, is one of the factors that negatively affect organizational commitment. In addition, presenteeism, which is expressed as continuing to come to work despite various physical and mental health problems, is another issue that is thought to have an impact on the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment. The need for success is a concept that has not been emphasized much in the literature, but it is thought to play a role in the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment. Accordingly, the main purpose of the study is to examine the need to succeed and the moderator role of presenteeism in the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment. For this purpose, the data obtained from the questions asked in the form of an online questionnaire to 374 white-collar workers in various sectors in Turkey were analyzed through SPSS Statistics 26, SPSS Process and AMOS statistical package programs. As a result of the findings obtained from the analysis; It was observed that there was a negative and significant relationship between the compulsory citizenship behaviors of the participants and their organizational commitment, and the need to succeed in this relationship played a moderator role. It is thought that the study will make important contributions to the literature both theoretically and practically, by examining the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment in terms of the moderator variables in question.