Fluctuations in oil prices and their economic effects: Turkey, Russia and Azerbaijan example
Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve ekonomik etkileri: Türkiye, Rusya ve Azerbaycan örneği
- Tez No: 702520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Petrol; dünya ülkeleri için çok önemli ve sürekli ihtiyaç duyulan bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle petrol tüketen ülkelerin fiyat değişimlerinden nasıl etkilendikleri ve finansal durumları günümüzde cevap bekleyen sorulardan biridir. Enerji kaynaklarından en yaygın kullanım alanına sahip petrolün, dünya rezervlerinin sınırlı olması, ülkelerin ekonomik bağımlılığının artmasına neden olmaktadır. Ekonomik bağımlılığın artmasıyla petrol fiyatlarındaki değişmeler hem petrol ithal eden hem de ihracat eden ülkelerin ekonomik performansını etkilemektedir. Düşük petrol fiyatları, ithalatçı ülkelerde maliyetlerin düşmesiyle ekonomik performansı olumlu etkilerken, ihracatçı ülkelerde gelirlerin azalması nedeniyle ekonomik performansı olumsuz etkilemektedir. Yüksek petrol fiyatlarında bu etkilerin tam tersi olması beklenirken petrol ihracatçısı ülkelerde ilk başta olumlu daha sonra olumsuz etkiler görülmektedir. Bildiğimiz üzere Türkiye petrol ithal eden, Azerbaycan ve Rusya ise petrol ihraç eden ülke konumundalar. Zaman zaman bu 3 ülke ekonomik krizlere maruz kalsalar da daha sonradan kendi ekonomilerini tekrardan düzende tutmayı başarmışlardır. Bu çalışmada; petrol fiyatları, petrol tüketimi araştırılmıştır. Çalışmada petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Türkiye, Azerbaycan ve Rusya ekonomilerini nasıl etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil; It is an energy source that has no alternative and is constantly needed for the countries of the world. For this reason, how oil-consuming countries are affected by price changes and their financial situation is one of the questions that await answers today. The limited world reserves of petroleum, which has the most widespread use of energy resources, causes an increase in the economic dependence of countries. Changes in oil prices with the increase in economic dependency affect the economic performance of both oil importing and exporting countries. While low oil prices affect the economic performance positively with the decrease in costs in the importing countries, the economic performance is negatively affected due to the decrease in the incomes of the exporting countries. While these effects are expected to be the opposite in high oil prices, first positive and then negative effects are seen in oil exporting countries. As we know, Turkey is an oil-importing country, while Azerbaijan and Russia are oil-exporting countries. Although these 3 countries were exposed to economic crises from time to time, they later managed to keep their own eonomies in order. In this study; oil prices, oil consumption were investigated. In the study, it has been tried to reveal how the fluctuations in oil prices affect the economies of Turkey, Azerbaijan and Russia.