Ağız gargaralarının CAD/CAM seramik sistemlerindeki iyon salınımlarına ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mouthwashes on ion releases and surface roughness in CAD/CAM ceramic systems
  1. Tez No: 748338
  2. Yazar: FİRDEVS ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ZEYNEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı ; fiziksel yapıları güçlendirilmiş monolitik kullanıma uygun seramik materyallerinin, sulu ortamlara maruz kaldığında degredasyon süreci gelişeceği ve bu süreci takiben seramiklerde oluşacak yüzey değişimleri belirlemektir. Bu amaçla, monolitik zirkonya, li-disilikat ve hibrit seramik olmak üzere üç farklı monolitik kron materyalleri farklı ağız gargaraları ve yapay tükürük içerisinde bekletilmiş ve yüzey pürüzlülüğündeki değişimleri ve belirlenen elementlerin iyon salınımları in vitro olarak değerlendirilmiştir. Dijital ortamda dizayn edilerek, DD Bio ZW, IPS e.max CAD ve Vita Enamic bloklarından kazıma yöntemi ile her grup seramikten 30 adet 2x10 mm. boyutlarında örnekler hazırlanmıştır. Örneklerin başlangıç yüzey pürüzlülük değerleri profilometre cihazı ile ölçülmüştür. Daha sonra, her bir seramik grubundan hazırlanan 30 adet örnek, 3 farklı bekletme solüsyonu (Klorhex, borik asit içerikli gargara, yapay tükürük) ile hazırlanmış 50 ml.lik falkon tüplerde 20 ml.lik solüsyonlarda, etüv içinde 37oC de 60 saat bekletilmiştir. Bu süre sonunda seramik örneklerin ikinci Ra değerleri tespit edilmiştir. Örneklerin bekletildiği solüsyonlarda, Na, K, Al, Li iyon analizleri ICP-MS cihazı ile yapılmıştır. Elde edilen veriler, non-parametrik testlerden olan Kruskal Wallis testi ile değerlendirildi. Kruskal Wallis testi değerlendirilip, aralarında anlamlı fark tespit edilen gruplar ikili olarak non-parametrik Mann Whitney U testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler; borik asit içeren solüsyonun oluşturduğu iyon değişiminin, Klorhex ile istatistiksel bir anlam farkı (p> 0.05) olmadığı seramiklerin en yüksek yüzey pürüzlülük değerlerini borik asit solüsyonunda gösterdikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak solüsyonlarda bekletilen tüm seramik örneklerinin degrade olduğu, yüzey pürüzlülük değerlerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the degradation process that will develop when the physically strengthened ceramic materials suitable for monolithic use are exposed to aqueous environments, and to state the changes that will occur in the ceramics following this process. For this purpose, three different monolithic crown materials, namely monolithic zirconia, li-disilicate and hybrid ceramics, were exposed in different mouthwashes and artificial saliva, and the changes in surface roughness and ion solutions of the determined elements were evaluated as in vitro. Designed in digital environment, 30 pieces of 2x10 mm sized samples from each group of ceramics were prepared by milling method from DD Bio ZW, IPS e.max CAD and Vita Enamic blocks. The initial surface roughness values of the samples were measured with a profilometer device. Next, 30 samples prepared from each ceramic group were kept in 20 ml solutions in 50 ml falcon tubes prepared with 3 different solutions (Chlorhex, boric acid-containing mouthwash, artificial saliva) in an oven at 37 °C for 60 hours. At the end of this period, the second Ra values of the ceramic samples were determined. In the solutions where the samples were kept, Na, K, Al, Li ion analyzes were made with the ICP-MS. The data obtained were evaluated with the Kruskal Wallis test, which is one of the non-parametric tests. The groups with significant differences were evaluated with the non-parametric Mann Whitney U test in pairs. Statistical analysis; It was determined that the ion exchange created by the boric acid-containing solution did not have a statistically significant difference (p> 0.05) with Chlorhex, and the ceramics showed the highest surface roughness values in the boric acid solution. As a result, it can be said that all ceramic samples kept in solutions degrade and their surface roughness values increase.