Farklı yaş grubundaki çocuklara verilen mahremiyet eğitiminin çocuk istismarı bilgi düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of privacy education given to children in different age groups on the level of knowledge of child abuse
  1. Tez No: 702590
  2. Yazar: MERYEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Health Education, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk istismarı olguları gün geçtikçe artmaktadır. İstismar hangi yaş grubunda yaşanırsa yaşansın derin izler bırakan istenmeyen bir yaşam travmasıdır. Bu araştırma farklı yaş grubundaki çocukların istismar konusundaki bilgi düzeyini ve mahremiyet eğitiminin istismar bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Mayıs-Ekim 2019 tarihleri arasında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki 567 öğrenciden toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %58.6'sının kız olduğu, %32.6'sının daha öncesinde istismar ile ilgili almadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child abuse cases are increasing day by day in our country as well as all over the world. Abuse is an unwanted life trauma that leaves deep traces in any age group. This research was carried out to evaluate level of knowledge about child abuse on different age groups and the effect privacy education on child abuse knowledge level. Research data were collected from primary, secondary and high school 567students between May and October 2019. According to the findings obtained, it was determined that 58.6% of the students were girls, and 32.6% of them had not been related to abuse before.