Brighton muskuloskeletal hasta bildirimli sonuç ölçümlerinin Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the psychometric properties of the Turkish version of brighton musculoskeletal patient reported outcome measurements
- Tez No: 702592
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Brighton Muskuloskeletal Hasta Bildirimli Sonuç Ölçümlerinin (The Brighton Musculoskeletal Patient-Reported Outcome Measure: BmPROM) Türkçe versiyonunun (BmHBSÖ) oluşturulması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, fizyoterapi ve rehabilitasyon kliniğinde muskuloskeletal problem tanısıyla takip edilen, 18-74 yaş aralığında, toplam 122 gönüllü hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların fiziksel, sosyodemografik ve tıbbi bilgileri kaydedildi. Standart çeviri prosedür basamakları uygulandıktan sonra, BmPROM'un Türkçe çevirisinin anlaşılırlığı 25 hasta, içerik geçerliği ise 20 fizyoterapist üzerinde yapılan pilot çalışma ile değerlendirildi. Çalışmaya dâhil edilen hastalara, BmHBSÖ ile Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF-36) ve İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi uygulandı. BmHBSÖ'nün test-tekrar test güvenirliği için ölçek 10 gün sonra yeniden uygulandı (n=67). Ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık, test-tekrar test güvenirliği ve yapı geçerliği incelendi. BmHBSÖ'nün genel iç tutarlılık katsayısı α=0.739, işlevsellik skorunun Cronbach α değeri 0.721, iyilik hali skorunun Cronbach α değeri 0.766 olarak bulundu. BmHBSÖ'nün işlevsellik (ICC=0.866) ve iyilik hali (ICC=0.844) skorları yüksek düzeyde test-tekrar test güvenirliği gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to translate the“The Brighton Musculoskeletal Patient-Reported Outcome Measure”(BmPROM) scale into Turkish (BmHBSÖ) and examine the psychometric properties. The study was conducted with 122 volunteer patients, ranging in age 18 to 74 who were followed up in the physiotherapy and rehabilitation clinic with the diagnosed musculoskeletal conditions were included in the study. The physical, sociodemographic, and medical information of the patients were recorded. The comprehensibility of the Turkish translation of the BmPROM which was applied to the standard translation procedure steps was tested with 25 patients and the content validity was verified by 20 physiotherapists. BmPROM, Short Form-36 Quality of Life Scale (SF-36), and The Nordic Musculoskeletal Questionnaire were applied to the subjects. BmPROM was re-applied 10 days later for test-retest reliability (n=67). To determine the validity and reliability of the scale, internal consistency, test-retest reliability, and construct validity were examined. The general internal consistency coefficient of the BmPROM was found to be α=0.739, the Cronbach α value of the functionality subscale 0.721, and the wellbeing subscale 0.766.