Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında farklı fizyoterapi uygulamalarının etkinliği
Effectiveness of different physiotherapy practices in temporomandibular joint disorders
- Tez No: 702597
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Temporomandibular eklem rahatsızlıkları (TMER) karmaşık, çok faktörlü ve tartışmalı rahatsızlıklar olarak tanımlanır. Bu durum da oldukça değişken ve özelleştirilmiş bir tedavi gerektirir. Bu çalışmanın amacı; TMER olan bireylerde yüksek voltaj elektrik stimülasyonunun (YVES) ağrı yoğunluğu, temporomandibular eklem (TME) mobilitesi, servikal mobilite, baş pozisyonu, basınç ağrı eşiği, ısırma kuvveti, eklem sesleri ve çene kas kuvveti üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya TMER bulunan 34 gönüllü birey dâhil edildi. Bireyler randomize olarak egzersiz grubu (EG) ve egzersize ek YVES grubu (YG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesi EG'ye eğitim verildi ve dört hafta boyunca haftada üç gün yapılacak olan ev egzersizleri öğretildi. YG'ye, EG'ye yapılanlara ek olarak anterior temporalis ve masseter kasları üzerinden döngü süresi sürekli, atım frekansı 100 pps katodal YVES, dört hafta boyunca, haftada üç gün uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası Görsel Analog Skala ile ağrı yoğunluğu, cetvel ile TME mobilitesi, Cervical Range of Motion (CROM) inklinometre ile servikal mobilite, gonyometre ile baş pozisyonu, Baseline algometre ile basınç ağrı eşiği, pinçmetre ile ısırma kuvveti, oskültasyonla eklem sesleri ve Lafayette kas testi sistemi ile çene kas kuvveti değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) are defined as complex, multifactorial, and controversial disorders. This also requires quite variable and customized treatment. The aim of this study was to examine the effects of high voltage electrical stimulation (HVES) on pain intensity, temporomandibular joint (TMJ) mobility, cervical mobility, head position, pressure pain threshold, bite force, joint sounds, and jaw muscle strength in individuals with TMD. Thirty-four volunteers with TMER were included in the study. Individuals were randomly divided into two groups as the exercise group (EG) and the HVES group (HG) which the additional to exercise. Before the treatment, the EG was given education and home exercises to be done three days a week for four weeks were taught. In addition to those performed in the EG, the HG received continuous cycle time and 100 pps cathodal HVES, three days a week for four weeks, over the anterior temporalis and masseter muscles. Before and after treatment, pain intensity with Visual Analog Scale, TMJ mobility with a ruler, cervical mobility with Cervical Range of Motion (CROM) inclinometer, head position with a goniometer, pressure pain threshold with Baseline algometer, bite force with pinch meter, joint sounds with auscultation, and jaw muscle strength with the Lafayette muscle test system were evaluated.