Doğduğu evde büyümeyen bireylerin yaşam deneyimleri
Life experiences of individuals who did not grow in the home of their born
  1. Tez No: 702610
  2. Yazar: SERPİLHAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir bireyin sağlıklı bir sosyal ortamda yetiştirilmesinin temel koşulu 'anne- baba ve çocuk' birlikteliğinin eksiksiz ve sorunsuz sağlanmasıdır. Fakat gerek koşulların yetersizliği (eğitim olanaklarının sağlanamaması, ekonomik güçlükler, anne ve/veya babanın biyopsikososyal açıdan bireye fayda/zarar ilişkisinde zarar verici durumda olması, vs) gerekse mecburi gelişmeler (ebeveyn kaybı, göç, vs) sebeplerle çocuk ile biyolojik ebeveyn ayrılabilmektedir. Toplumun gerek geleneksel yapısından kaynaklı, gerekse ailenin içinde bulunduğu sebeplerle biyolojik ebeveyni ile birlikte olamayan, doğduğu evde büyüme imkanı bulamayan bireyler genellikle kayıtdışı bir ortamda (büyük ebeveynler, yakın akraba yahut evin erişkin çocuğunun kendi ailesiyle birlikte) yaşamak durumunda kalabilmektedir. Bu durum kendine özgü bir takım yoksunlukları beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca bu şekilde sürdürdükleri çocukluk dönemleri, onların gelecek hayatlarına da tesir edebilmektedir. Yaşam deneyimleri, hayatı algı biçimleri, bağlanma modelleri ve aidiyet hisleri farklılık gösterebilmektedir. Bu araştırma ile bu şekilde yaşamak durumunda kalan 18 bireyin 0-18 yaş aralığında yaşadığı bu yoksunluğun; karakter gelişiminde bireye etkilerinin, ebeveyninden ayrı olduğu dönemdeki yaşam deneyimleri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, yarı yapılandırılmış görüşme formları ile yüz yüze ortalama 1,5 saatlik görüşmeler yapılmış, öyküsel analiz yöntemiyle de görüşmeler teze aktarılmıştır. Araştırmada anne-babadan ayrı geçen sürecin, çocukluk dönemine ve sonrasına etkilerini belirleyen temel noktanın, ayrılmanın olumlu veya olumsuz bir nedenle gerçekleşmiş olması olduğu gözlenmiştir. Buna mukabil çocukluk dönemi deneyimlerinin ileriki yaşlardaki kişiliklerini olumlu etkilediği fikrinde olanlar da vardır. Aile kavramında anne-baba- çocuk bütünlüğünün temel beklenti olmasının yanı sıra doğduğu evde büyüme imkanı bulamayan bireylerin hem çocukluklarında hem de ilerleyen süreçlerinde sosyal hizmet desteği alabilmesinin gerekliliği fark edilmiş ve bu konuda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic condition for raising an individual in a healthy social environment is to provide the unity of 'mother, father and child' completely and free of problems. However, the child and the biological parent can be separated due to insufficient conditions (lack of educational opportunities, economic difficulties, the mother and/or father's bio-psychosocially malignant state in the benefit/harm relationship with the individual, etc.) and force majeure (to be parentless, migration, etc.). Individuals who cannot be together with their biological parents due to the traditional structure of the society and the reasons why the family is involved, and who cannot find the opportunity to grow up in the house where they were born, often have to live in an informal environment (with grandparents, a close relative or elder child's own family in the household). Life experiences, ways of perceiving life, models of attachment, and sense of belonging may differ. With this research, deprivation experienced by 18 individuals between the ages of 0-18 who had to live in this way, its effects on the individual in character development, and his life experiences when he was separated from his parents were studied. The qualitative research method was used in the study, were conducted an average of 1.5 hours of face-to-face interviews with semi-structured interview forms, and the interviews were also transferred to this thesis with the method of narrative analysis. In the research, it was observed that the main point determining the effects of the separation from the parents on the childhood period and beyond was whether the separation occurred for a positive or negative reason. On the other hand, there are those who think that childhood experiences positively affect their personalities in the future. In addition to the main expectation of parent-child unity in the concept of family, the necessity to receive social service support has been realized for individuals who could not grow up in the house they were born, both in their childhood and in the future, and suggestions have been presented in this regard.