Açık kalp cerrahisi uygulanmış olan hastalarda yapılmış olan parasternal bloğun ekstübasyon süresi, pulmoner fonksiyon (triflo), ağrı üzerine etkisinin gözlemsel değerlendirilmesi
Observational evaluation of the effects of parasternal block onextubation time, pulmonary function (triflo), pain in patients who have hadopen heart surgery
  1. Tez No: 702619
  2. Yazar: FATMA AYKUT ALASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİLİZ ALKAYA SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı açık kalp cerrahisi hastalarında preemptif uygulanan parasternal bloğun postoperatif ağrıya, opioid tüketimine, pulmoner fonksiyonlara ve ekstübasyon süresine etkisini araştırmaktır. Elektif açık kalp cerrahisi uygulanmış, postoperatif hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile IV morfin verilmiş, 20-80 yaş arası, ASA III, 100 hastanın dosya kayıtları hasta onamları alındıktan sonra retrospektif gözlemsel olarak değerlendirildi. 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Cerrahi başlamadan önce USG eşliğinde parasternal blok uygulanmış hastalar 1. Grubu (Grup P, n=40), herhangi bir işlem yapılmamış hastalar 2. Grubu (Grup K, n=40) oluşturdu. Hastaların dosyalarından, demografik ve hemodinamik verileri, remifentanil ve inotrop ilaç dozları, ekstübasyon süreleri, preoperatif ve postoperatif triflo değerleri, postoperatif 1.-2.-4.-8.-12. ve 24. saatlerde istirahatte ve triflo çalışması sırasındaki ağrı derecelendirme skorları (NRS), postoperatif 24 saat morfin tüketimleri ve komplikasyonları kayıt edildi. Demografik veriler, total inotrop miktarları, cerrahi ve kross klemp süreleri açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of preemptive parasternal block on postoperative pain, opioid consumption, pulmonary functions and extubation time in open heart surgery patients. The records of 100 patients, aged 20-80 years, ASA III, who underwent elective open heart surgery, were administered IV morphine with a postoperative patient-controlled analgesia (PCA) device, were evaluated retrospectively after obtaining informed consent. 80 patients were included in the study. The patients were divided into 2 groups. Group 1 (Group P, n=40) patients who underwent parasternal block under USG guidance before the start of surgery and Group 2 (Group K, n=40) patients who did not undergo any procedure. Demographic and hemodynamic data from the patients'files, remifentanil and inotropic drug doses, extubation times, preoperative and postoperative triflo values, postoperative 1st, 2nd, 4th, 8th, 12th and 24th hours pain rating scores (NRS) at rest and during the triflo work, morphine consumption for 24 hours postoperatively and complications were recorded. There was no significant difference between the groups in terms of demographic data, total inotrope amounts, surgery and cross-clamp times (p>0.05).