Securitization of cyberspace governance and the right to privacy: Cases of the US, China, and Iceland
Siber alan yönetişiminin güvenlikleştirilmesi ve gizlilik hakkı: ABD, Çin ve İzlanda örneği
  1. Tez No: 702673
  2. Yazar: DURUKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez güvenlikleştirme teorisinden faydalanarak dünyanın farklı bölgelerindeki siber alan yönetişimlerini analiz etmektedir. Analizin amacı, siber alan yönetişiminin gizlilik hakkını nasıl etkilediğini anlamaktır çünkü güvenlikleştirme ve gizlilik hakkı iç içe geçmiştir. Güvenlikleştirme ile alakalı olarak devletler tarafından atılan her bir adım gizlilik hakkı üzerinde olumlu veya olumsuz yönde etki oluşturmaktadır. Tez“ABD, Çin ve İzlanda siber alan yönetişimini nasıl güvenlikleştiriyor ve bu ülkelerde siber alan yönetişiminin güvenlikleştirilmesi ile mahremiyet hakkı arasındaki ilişki nedir?”sorusunu soruyor. Tez bu soruyu cevaplamak için 2015 yılı sonrasında yayınlanmış olan Ulusal Siber Güvenlik Stratejilerini ve Freedom on the Net raporlarını analiz etmektedir. Tez, siber alan yönetişiminin güvenlikleştirilmesi ile mahremiyet hakkı arasında karmaşık bir ilişki gözlemliyor. Güvenlikleştirme sürecinde hükümetlerin beyan ettikleri ve eylemlerinin sonuçları ABD'deki gibi tutarsız, İzlanda'daki gibi tutarlı ve Çin'deki gibi hem tutarlı hem de tutarsız olabilir. Vakalar birbirleriyle karşılaştırıldığında, demokratik olan ve demokratik olmayan iki ülkenin, siber alan yönetişimini güvence altına alırken birbiriyle benzer şekilde demokratik olmayan önlemler aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis adopts securitization theory to analyse the securitization of cyberspace governance in different parts of the world to understand how the securitization of cyberspace governance affects the right to privacy, because securitization and the right to privacy are intertwined. Every step taken by states regarding securitization has crucial impacts on the right to privacy either positive or negative manner. The thesis asks:“How do the USA, China, and Iceland securitize cyberspace governance, and what is the relationship between the securitization of cyberspace governance and the right to privacy in these countries?”To answer this question, the thesis analyzes the National Cybersecurity Strategies and Freedom on the Net reports that were published in the post-2015 period. The thesis observes a complicated relationship between the securitization of cyberspace governance and the right to privacy. What governments declare and the results of their actions in the securitization process can be inconsistent as in the US, can be consistent as in Iceland, and can be consistent and inconsistent at the same time as in China. According to the comparison of cases with each other, a free and not-free state can take non-democratic measures to secure cyberspace governance.