Eşref Şemizade'nin 'Saylama Eserler' adlı eserinde dil ve üslup
Language and style in Esref Semizade's work named as 'Saylama Eserler'
  1. Tez No: 702738
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SEMA ERTANE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
Edebiyat doğduğu toplumdan ayrı düşünülemez. Yaşanılan hüzünler, sevinçler, acılar gibi birçok duygu o toplumun edebiyatında kendine yer bulur. Kırım halkı da tarih boyunca yaşadıklarını şiirlerine, öykülerine, hikâyelerine nakşetmiştir. Bu çalışmadaki amacımız toplumumuz tarafından pek bilinmeyen ve araştırılmayan Kırım edebiyatına Eşref Şemizade penceresinden bakmaktır. Yaşadığı dönemde Kırım edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Eşref Şemizade bize dönemin hem şartlarının hem de edebiyatının ipuçlarını verecektir. Çalışmanın giriş kısmında Kırım Tatar Türkleri, Kırım Tatar Türkçesi ve Kırım Tatar edebiyatının önemli şahsiyetlerinden olan eser sahibi Eşref Şemizade hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmamızda Eşref Şemizade'nin“Saylama Eserler”adlı eserinin“Şiirler ve Qırqlama”bölümleri incelenmiştir. Öncelikle transkiribe edilen metin daha sonra kelime türleri açısından tahlil edilmiştir. Üslup ve içerik bölümündeyse şiirler konularına göre tasnif edilmiştir. Sonuç bölümünde çalışma sonucunda elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Tezin son bölümünde kiril alfabesinden latin alfabesine çevrilen metin ve metnin orijinal hali verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature can't be thought differently from the society. Some emotions like sadness, happiness, pain appear in the literature of that society. Qırım society reflect their experience throughout history on their poems, stories and tales too. The aim of the study is to look from the viewpoint ot Esref Semizade to Qırım literature, unknow and unsearched by our society. Esref Semizade, one of well-known names of Qırım literature, gives us tips of both conditions and literature of the term. In the opening chapter of the study, some information is given about Esref Semizade, one of the important characters of Qırım Tatar Turks, Qırım Tatar Turkish and Qırım Tatar literature. In this study,“Siirler and Qırqlama”parts of“Saylama Eserler”by Esref Semizade are analyzed. Firstly, the test is translated, then it is construed in terms of word types. In the parts of content and wording, poems are classified according to their topics. In the conclusion part, the results of the study are included. In the last part of thesis, the text translated from Cyrillic alphabet to Latin alphabet and orijinal text are demonsted.