Özel özel eğitim kurumlarında ve kız meslek liselerinde görev yapan çocuk gelişimi ve eğitimcilerinin tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
The burnout levels of child development and education specialists in private special education schools and girls? vocational high schools according to various variables
- Tez No: 219653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Özel Özel Eğitim Kurumlarında(ÖÖEK) ve Kız Meslek Liselerinde(KML) görev yapan Çocuk Gelişimi ve Eğitimcilerinin(ÇGE) tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara İli Merkez İlçelerindeki; KML'de ve ÖÖEK'da 2007-2008 öğretim yılında görev yapan ÇGE'ri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi; evren büyüklüğüne uygun şekilde ağırlıklı küme örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. KML'de çalışan 102, ÖÖEK çalışan 91 ÇGE araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ?Maslach Tükenmişlik Envanteri? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada ÇGE'nin Duygusal Tükenme(DT) puanının, ÖÖEK'da çalışanlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05). Aynı şekilde, DT puanının 5-10 hizmet yılına sahip ÇGE'de daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the burnout levels of the Child Development and Education specialists (to be referred to as ?CDES?) working in the Private Special Education Schools (to be referred to as ?PSES?) and Girls? Vocational High Schools (to be referred to as ?GVHS?) according to various variables.Scope of this study has been formed by CDESs working at GVHSs and PSES in the provincial center of Ankara province during the 2007-2008 educational season. Sampling of the study has been formed with weighted classification sampling method, depending on the sampling size. A total of 102 CDESs from GVHSs, and 91 CDESs from PSESs have formed the sampling for this study.?Maslach Burnout Inventory? and ?Personal Data Form? have been used to gather data for this research.It has been determined that the Emotional Exhaustion (to be referred to as EE) levels of the CDESs were higher than those of working in the PSESs (p0.05). Similarly, it has been found out that, the EE points were higher for the CDESs with 5-10 years of experience.