Servikal ıntraepitelyal neoplazilerde tanı yöntemlerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diagnostic methods and treatment results in cervical intraepithelial neoplasia (cin)
  1. Tez No: 793781
  2. Yazar: CEM YENER
  3. Danışmanlar: UZMAN NİMET GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kliniğimizde uygulanan sitolojik tarama kapsamında, 30/11/2007 ile 30/04/2009 tarihleri arasında, şikayetle veya şikayetsiz kontrol amacıyla gelen 5376 hastadan smear alındı. 92 smear sonucu servikal intraepitelyal neoplazi kabul edilerek çalışma grubuna katıldı. Çalışmamızda, 92 hastanın kolposkopik biyopsi ve tedavi sonuçları retrospektif olarak incelenerek, geleceğe dönük yeni statejiler ve prosedürler planlanmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Anormal Pap smearli hastaların değerlendirilmesi ve takibi özellikle düşük dereceli lezyonlarda tartışma konusudur. ASCUS grubunda %62.5 hafif displazi, %2.5 orta ve ağır displazi, LGSIL grubunda %73.4 hafif displazi, %10.5 orta ve ağır displazi saptanmıştır. Servikal biyopsi patolojisinin doğruluğuna göre pap smear sonuçları karşılaştırılarak duyarlılık, özgüllük, PKD, NKD değerleri sırasıyla %86, % 48, %66, %74 olarak hesaplanmıştır. Piyes patolojisinin doğruluğuna göre servikal biyopsi patoloji sonuçları karşılaştırılarak duyarlılık, özgüllük, PKD, NKD değerleri sırasıyla %91, %75, %83, %86 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of cytological screening applied in our clinic, smears were taken from 5376 patients who came for control with or without complaints between 30/11/2007 and 30/04/2009. Cervical intraepithelial neoplasia was accepted as a result of 92 smears and joined the study group. In our study, it is aimed to retrospectively analyze the colposcopic biopsy and treatment results of 92 patients, and to plan new strategies and procedures for the future. Evaluation and follow-up of patients with abnormal Pap smears is controversial, especially in low-grade lesions. Mild dysplasia was found in 62.5%, moderate and severe dysplasia in 2.5% in ASCUS group, and mild dysplasia in 73.4%, moderate and severe dysplasia in LGSIL group in 10.5%. By comparing pap smear results according to the accuracy of cervical biopsy pathology, sensitivity, specificity, PKD, and NKD values ​​were calculated as 86%, 48%, 66% and 74%, respectively. By comparing the cervical biopsy pathology results according to the accuracy of the specimen pathology, sensitivity, specificity, PKD, and NKD values ​​were calculated as 91%, 75%, 83%, and 86%, respectively.