Gebelerin gebelik dönemi beslenme özelliklerinin farkındalığına etki eden faktörler
Affecting factors about the awareness of pregnancy feedi̇ng properties in the pregnant women
- Tez No: 702816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelikte beslenme, anne adayı ve bebeğin yaşam boyu sağlığını etkileyen önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışmada, gebelerin gebelik dönemi beslenme özelliklerinin farkındalığına etki eden faktörleri belirleyerek bu konuda yapılacak çalışmalara ve rehberlik hizmetlerine ışık tutmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma gözlemsel, kesitsel ve analitik bir çalışmadır. Çalışma Etik kurul onayıyla 01.05.2021-30.08.2021'de Ankara'da Altındağ Durmuş Ali Yaman, Altındağ Aydınlıkevler ve Keçiören Şehit Yasin Süer Aile Sağlığı Merkez (ASM)lerinde yürütüldü. Araştırmaya katılmayı kabul eden,iletişim kurabilen, 18-49 yaş gebeler alındı. İletişim kurmaya engel ileri düzey psikiyatrik rahatsızlığı veya beslenme durumunu etkileyebilecek kronik hastalığı olanlar araştırmaya alınmadı. Herhangi bir aşamada araştırmaya devam etmeyi istemeyenler araştırmadan çıkarıldı. Anket, ardışık örneklemeyle 108 gebeye uygulandı. Veri analizinde IBM SPSS 25.0 kullanıldı. Bağımlı değişken(Beslenme özelliğini bilme/bilmeme) üzerine etkili olabilecek sayısal ve kategorik değişkenlerin bir aradaki etkileri lojistik regresyon modelde analiz edildi. Modelde anlamlı bulunan sayısal değişkenlerin bağımlı değişkenle ilişkisi“bağımsız gruplarda ortalamaların karşılaştırılması”yöntemi ile analiz edildi. Modelde anlamlı bulunan kategorik değişkenlerin bağımlı değişkenle ilişkisi“2x2 tabloda Ki-Kare”yöntemi ile analiz edildi. P değeri 0,05'ten küçük olanlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Feeding in pregnancy is an important public health problem that may affect the lifelong health of the mother and the baby. In this study, it is aimed to lightning on the studies in the future and guidance services by determining the factors affecting the awareness of pregnancy feeding properties. Materials and Methods: This is an observational, cross-sectional and analytical study. The study was carried out at the Ankara Altındağ Durmuş Ali Yaman, Altındağ, Aydınlıkevler and Keçiören Şehit Yasin Süer Family Health Centers within dates of 01.05.2021-30.08.2021 following the approval of the Ethical Committee. Pregnant women aged 18-49 who were able to communicate and agreed to participate, were included in the study. Those who have an advanced psychiatric disorder that prevents communication, have a chronic disease that may affect their nutritional status, were not included in the study. Those who did not want to continue the research at any stage were excluded from the study. The questionnaire was applied to 108 pregnant women with consecutive sampling. IBM SPSS 25.0 was used for data analysis. The combined effects of numerical and categorical variables that may have an effect on knowing/not knowing the nutritional characteristics (dependent variable)were analyzed in the logistic regression model. The relationship between the numerical variables those were to be significant in the model and the dependent variable was analyzed using the“comparison of the means in independent groups”method. The relationship between the categorical variables those were to be significant in the model and the dependent variable were analyzed using the ''Chi-Square method in the 2x2 table''.