Terörizmin finansmanı ile mücadele çerçevesinde bir araç olarak kartlı ödeme sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the card payment system as a tool for combating the financing of terrorism
  1. Tez No: 702829
  2. Yazar: HALİL HİKMET ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarih kadar eski terörizmle etkin mücadelenin anahtarı kararlı, istikrarlı, güçlü silahlı mücadeleydi. Ancak bu görüş 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi'ne ve Pentagon'a yönelik gerçekleştirilen tarihi saldırı ile yerini terörle değil terörizmin finansmanı ile mücadele kavramına bıraktı. 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri, terörizm ile etkin bir mücadelenin ancak ve ancak terör örgütlerinin ve finansörlerinin para kaynaklarının kesilmesiyle engelleneceği görüşü üzerinde fikir birliğine vardılar ve bu doğrultuda harekete geçtiler. Finansman terör örgütleri için hayati öneme sahiptir. Hatta para, örgütün can damarıdır. 'Finansman olmadan terör örgütü de olamaz!' görüşüne dayanarak, herhangi bir denetim mekanizmasında 'para izi' bırakmayan 'nakit' kullanma ihtiyacının, 'kartlı ödeme sistemleriyle' karşılanması durumunda terör örgütlerinin faaliyetlerinin tespit edilebileceği, hatta bir saldırı henüz gerçekleşmeden engellenebileceği düşüncesinin doğruluğu amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As old as history, the key to an effective fight against terrorism was determined, stable and strong armed struggle. However, with the historic attack on the World Trade Center and the Pentagon on September 11, 2001, this view was replaced by the concept of combating the financing of terrorism, not terrorism. After the September 11 attacks, the United States of America and the European Union countries agreed on the view that an effective fight against terrorism could only be prevented by cutting off the funds of terrorist organizations and their financiers. Financing is vital for terrorist organizations. In fact, money is the lifeblood of the organizations. Based on the view that 'there can be no terrorist organization without financing!', it is aimed to ensure that the activities of terrorist organizations can be detected and even an attack can be prevented before it occurs, if card payment systems are started to be used instead of cash, which cannot be followed by any control mechanism.