Uzunbağ bölgesinde kurulabilecek bir rüzgar enerji santralinin saha ve fizibilite çalışmasının windPRO ile gerçekleştirilmesi
Field and feasibility study of a wind power plant to be established in uzunbag region utilizing windPRO
  1. Tez No: 702867
  2. Yazar: ELİF KURTKAYASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZÇIRA ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giderek artan Dünya nüfusuyla orantılı olarak enerji ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Fosil kaynakların zararlı etkileri ve tükenmekte olması insanları temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Türkiye, bulunduğu konum itibariyle yüksek oranda rüzgar potansiyeline sahiptir. Ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasında, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılmasında, sürdürülebilirliğin artırılmasında ve canlı çeşitliliğinin korunmasında önem arz eden rüzgar santrallerinin kurulumu birçok parametreye sahiptir. Bu çalışmada bir rüzgar santrali için gerekli olan saha ve fizibilite çalışmaları detaylı bir şekilde yapılmış, çeşitli metodlar ile değişen durumlar incelenmiştir. Yıllık enerji üretim tahmininin mümkün olan en doğru şekilde yapılması yatırımcıya daha net bilgiler verir. Bu durumda türbinlerin yerleştirileceği koordinat seçimi ve kullanılacak türbin tipinin belirlenmesi büyük önem arz eder. Bu tez çalışmasında sonuçların güvenilirliği açısından, mevcut metodlardan gerçeğe en yakın olanın kullanılması ve farklı türbin tiplerindeki değerlerin karşılaştırması ve Uzunbağ bölgesi için bir fizibilte çalışması yapılmış, sonuçlar yazılı ve görsel olarak sunulmuştur
Özet (Çeviri)
n proportion to the increasing world population, the need for energy is increasing day by day. The harmful effects and depletion of fossil resources have led people to clean and sustainable energy sources. Turkey has a high wind potential due to its location. The installation of wind power plants, which are important in reducing the foreign dependency of our country, leaving a cleaner environment for future generations, increasing sustainability and preserving biodiversity, has many parameters. In this study, the field and feasibility studies required for a wind farm were carried out in detail, and changing situations were examined with various methods. Making the annual energy production estimation as accurately as possible gives the investor clearer information in calculating the amortization period. In this case, the choice of coordinates where the turbines will be placed and the determination of the turbine type to be used are of great importance. In this thesis study, in terms of the reliability of the results, it is aimed to use the closest to the truth among the existing methods and to compare the values of different turbine types, perform feasibility study and the results are presented in written and visual form.