Engellilerin sağlık hizmetlerine ve sosyal güvenliğe erişimleri: Muğla ili örneği
Access to health services and social security of the disabled: The case of Muğla province
  1. Tez No: 702896
  2. Yazar: BURCU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı, Muğla ili örneklemi üzerinden engelli bireylerin sağlık ve sosyal güvenlik hizmetlerine erişimlerinin tespit edilmesi ve yürütülen neo-liberal politikalarla birlikte değerlendirilmesidir. Bu amaçlardan hareketle, Muğla ilinde aktif olarak çalışan dernekler yardımıyla kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak, 18 engelli birey ve/veya yakını ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın önemi, sağlık hizmetlerine erişimin sosyal politika ekseninde nitel yöntemlerle değerlendirilmeye çalışılmasıdır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, betimsel ve sistematik analizlerden geçirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları ışığında sahada yaşanan problemlere ilişkin sosyal politika önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the access of disabled people to health and social security services through the sample of Muğla province and to evaluate them together with the neo-liberal policies. Based on these purposes, qualitative interviews were conducted with 18 disabled individuals and/or their relatives by using the snowball sampling method with the help of associations working actively in Muğla province. In this context, the importance of the research is to try to evaluate access to health services with qualitative methods on the axis of social policy. The data obtained as a result of the interviews were interpreted through descriptive and systematic analysis. In the light of the research results, social policy suggestions have been tried to be developed regarding the problems experienced in the field.