The usage of definite and indefinite articles in the PhD dissertations by the male and female writers: A corpus based study
Erkek ve kadın yazarlar tarafından yazılan doktora tezlerinde belirli ve belirsiz tanım edatlarının kullanımı: Derlem temelli bir araştırma
  1. Tez No: 702897
  2. Yazar: BEKİR SERTER GÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ana dili İngilizce olan erkek yazarların ve ana dili İngilizce olan kadın yazarların doktora tezlerinde belirli ve belirsiz tanım edatlarının kullanımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, ana dili İngilizce olan erkek yazarları ve ana dili İngilizce olan kadın yazarları tarafından yazılan doktora tezlerindeki tanım edatlarının İngiliz Dili Eğitimi ve Uygulamalı Dilbilim alanında 2010 – 2019 yılları arasında kullanımlarını belirlemekle sınırlıdır. Ayrıca doktora tezinin özet, metodoloji ve sonuç bölümleri ile sınırlıdır. Tezler ayrıca, 50 erkek yazarın tezleri ve 50 kadın yazarın tezleri ile sınırlandırılacaktır. Bu çalışmada, Key Word in Context (KWIC) Concordance programı yardımıyla tanım edatlarının kullanımları 1.000 kelimedeki sıklıklarına göre analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz olarak frekans analizinin yanı sıra log-likelihood (LL) hesaplaması da kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, tanım edatlarının LL sıklığının doktora için üç bölümde erkekler tarafından yetersiz kullanıldığını gösterdiği tespit edildi. Ana dili İngilizce olan erkek yazarların ve ana dili İngilizce olan kadın yazarlarının tezleri arasında belirli ve belirsiz tanım edatlarının sıklığında önemli bir fark olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the usage of definite and indefinite articles in the doctoral dissertations (PhD) of the male writers (MWs) of the English Language and the female writers (FWs) of English. This study was limited to identifying the usage of articles in the Doctor of Philosophy (PhD) dissertations written by the male writers (MWs) of English and the female writers (FWs) of English in the field of ELT and Applied Linguistics; between the years of 2010-2019. It was also be limited to the abstract, the methodology, and the conclusion sections of the PhD dissertations. Furthermore, it was limited to 50 MWs dissertations and 50 FWs dissertations. In this study, with the help of the Key Word in Context (KWIC) Concordance programme, the usage of articles was analyzed according to their frequency per 1,000 words. Besides the frequency analysis, log-likelihood (LL) calculation was also used as a statistical analysis. At the end of the study, it was found out that the LL frequency of the articles indicated an underuse in the three sections for the Ph.D. dissertations of the male writers (MWs) of English and the female writers (FWs) of English, and there was a significant difference in the frequency of the definite and indefinite articles between the dissertations of the MWs of English and the FWs of English.