Civanın voltametrik tayini için yöntem geliştirmesi
Develompent of method for voltammetric determination of mercury
- Tez No: 702911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada en tehlikeli ağır metallerden biri olan civanın anodik kare dalga voltametrisi (SWV) ile doğrudan tayini için yöntem geliştirilmiştir. Civa tayininde üç elektrotlu voltametrik sistem kullanılmıştır. Çalışmada önce dönüşümlü voltametri ile civanın kalitatif tayini yapılmış, katodik ve anodik yönde birer pik gözlenmiştir. Devamında civanın kantitatif tayini için en uygun şartlar belirlenmiştir. Buna göre; destek elektrolit olarak pH=7,0 fosfat tamponu çözeltisi, çalışma elektrodu olarak kalem grafit elektrot ve çalışma aralığı +0,60 V ile -0,60 V, gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 1,06×10-7 M, 3,21×10-7 M olarak belirlendi. Farklı katyonların Mo3+, Co2+, Fe3+, Cu2+, Pb2+, Cd2+, Ni2+, Ba2+, Bi3+, Sr2+, Mg2+, Ag+ ve Cr3+ iyonlarının civa(II) tayinine etkileri incelenmiştir. Bu iyonlardan sadece Cu2+, Ag+ ve Cd2+'un civa(II) tayinine girişim yaptıkları gözlenmiştir. İçerisinde girişim yapmayan iyonları da içeren, farklı miktarlarda sentetik numuneler hazırlandı. Yöntem sentetik numunelere uygulandığında, numune içerisinde bulunan 4,85 µM civa % -10,9 bağıl hata ile 4,32 µM 0,952 µM olan civa ise % -5,04 bağıl hata ile 0,904 µM olarak tayin edildi. Çalışma civanın; doğrudan, hızlı, yüksek duyarlılıkla, seçici ve ekonomik bir şekilde tayinin yapılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method has been developed for the direct determination of mercury, one of the most dangerous heavy metals, by anodic square wave voltammetry (SWV). A three-electrode voltammetric system was used for the determination of mercury. In the study, the qualitative determination of mercury was made by cyclic voltammetry, and a peak was observed in both cathodic and anodic directions. Then, the most suitable conditions for the determination of mercury were determined. According to this; pH=7.0 phosphate buffer solution as supporting electrolyte, pencil graphite electrode as working electrode and working range of +0.60 V to -0.60 V vas found. The limit of detection (LOD) and limit of quantitation (LOQ) were found to be 1.06×10-7 M and 3.21×10-7 M respectively. When the interference effects of different cations such as Mo3+, Co2+, Fe3+, Cu2+, Pb2+, Cd2+, Ni2+, Ba2+, Bi3+, Sr2+, Mg2+, Ag+ and Cr3+ on the determination of mercury(II) are investigated, only Cu2+, Ag+ and Cd2+ were observed to interfere. When the method was applied to synthetic samples, 4.85 µM of mercury in the sample was determined as 4.32 µM with a relative error of -10.9 % and 0.952 µM of mercury with a relative error of -5.04 % was determined as 0.904 µM. This study demonstrated that determination of mercury can be made directly, quickly, selectively and economically.