Ratlarda etilen glikol ve hidroksi-l-prolin ile indüklenmiş böbrek taşı modelinde baicaleinin koruyucu ve tedavi edici etkisinin araştırılması
Investigation of protective and therapeutic effect of baicalein in kidney stone model induced by ethylene glycol and hydroxy-1-proline in rats
- Tez No: 703076
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YENİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Böbrek taşı oluşumunu önlemeye ve tedavi etmeye yönelik literatürde hala yeterli derece tatmin edici bulgular bulunmamaktadır. Tez çalışmamızda baicaleinin böbrek taş oluşumunu engelleyici ve tedavi edici özellklerini araştırmayı amaçladık. Baicaleinin anti inflamatuar ve anti oksidan etkileri olduğu bilinmektedir. Etilen glikol ve hidroksiprolin ile indüklenen rat modellerindeki üriner sistem taşlarına ve renal hasara karşı baicaleinin koruyucu ve tedavi edici etkileri incelendi. Baicaleinin hem koruyucu hem de tedavi edici olarak kullanıldığı gruplarda ratların böbreklerinde taş, kum yapıları gözlenmedi ve böbrek yapılarının daha sağlıklı olduğu tespit edildi. Böbrek ve serumda çalışılan belirteç seviyeleri göz önüne alındığında baicaleinin tedavi edici etkinliğinin koruyucu etkinliğine göre daha üstün olduğu saptandı. Serumdaki interlökin-18 (IL-18) ve kidney injury molecule-1 (KIM-1) değerlerinin tedavi edici gruplarda etilen glikol ve hidroksiprolin gruplarına göre anlamlı derecede düşük olması nedeniyle serumda bakılan bu belirteçlerin üriner sistem taş tedavisinin takibinde kullanılabileceği düşünüldü. Elektron mikroskobundaki hasar bulgularının, taş yapılarının ve çalışılan belirteç düzeylerinin hidroksiprolin grubunda etilen glikol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Böylelikle hidroksiprolin in etilen glikole göre daha fazla böbrek hasarına sebep olduğu ve taş oluşturma potansiyelinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı. Çalışmamız, literatürdeki anti inflamatuar ve anti oksidan etkili farklı bitkisel ürünlerle yapılan çalışmalarda olduğu gibi baicaleinin de ratlarda böbrek taşlarının ve taşa bağlı renal hasarın önlenmesinde koruyucu ve tedavi edici etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There are still not enough satisfactory findings in the literature for the prevention and treatment of kidney stone formation. In our thesis, we aimed to investigate the preventive and therapeutic properties of baicalein from kidney stone formation. Baicalein is known to have anti-inflammatory and anti-oxidant effects. The protective and therapeutic effects of baicalein against urinary tract stones and renal damage in rat models induced by ethylene glycol and hydroxyproline were investigated. Stone and sand structures were not observed in the kidneys of rats in the groups where baicalein was used both as a protective and therapeutic, and it was found that their kidney structures were healthier. Considering the marker levels studied in the kidney and serum, it was determined that the therapeutic efficacy of baicalein was superior to its protective efficacy. Since IL-18 and KIM-1 values in serum were significantly lower in the therapeutic groups compared to the EG and HP groups, it was thought that these markers measured in serum could be used in the follow-up of urinary tract stone treatment. Damage findings, stone structures and studied marker levels in the electron microscope were found to be statistically significantly higher in the HP group compared to the EG group. Thus, it was concluded that hydroxyproline caused more kidney damage than ethylene glycol and its potential to form stones was higher. Our study reveals the protective and therapeutic effect of baicalein in the prevention of kidney stones and stone-related renal damage in rats, as in studies conducted with different herbal products with anti-inflammatory and anti-oxidant effects in the literature.