PI3K/AKT/MTOR yolak inhibiyonu ile antioksidan madde kombinasyonunun Burkitt Lenfoma hücre hattı üzerinde antitümoral etkinliğinin değerlendirilmesi
Combination of PI3K/AKT/MTOR pathway inhibition and antioxidanton Burkitt Lymphoma's cell line evaluation of antitumoral effectiveness
- Tez No: 703083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TERZİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Burkitt lenfoma agresif bir B hücreli non-Hodgkin lenfoma alt tipidir. Genç erişkin ve çocuklarda görülme sıklığı daha fazla olmakla birlikte yetişkinlerdeki lenfomaların yaklaşık %1-2'sini oluşturur. Yüksek Ki-67 oranlarına sahip olduğu için hem progresyon hızı hem de kemoterapiye duyarlılığı yüksektir. Ancak kemoterapiye dirençli relaps/refrakter gruplarda tedavi başarısı düşmektedir. Bu nedenle, Burkitt lenfoma patogeneziyle ilgili biyolojik yolları hedefleyen yeni ve daha az toksik terapötik ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bizim çalışmamızda ise Burkitt lenfoma patogenezinde rol oynayan PI3K/AKT/mTOR yolağı inhibitörü ETP 45658 ve Resveratrol'ün, Burkitt lenfoma hücre hattı üzerinde antitümoral etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Burkitt lenfoma Raji hücre hattı kullanılmıştır. ETP 45658; 50, 25, 12.5, 1, 0.1, 0.01 µM konsantrasyonlarda tek başına ve Resveratrol 100 µM ile kombine edilerek hücre hattına uygulanmış sonrasında in vitro XTT hücre canlılık testi ile ETP 45658'in ve kombinasyonun Raji hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. XTT testinde alınan sonuçlara göre IC50 değeri hesaplanmıştır. Hesaplanan IC50 değeri ile apoptozis ve hücre döngüsü deneyleri flow sitometri yöntemi aracılığı ile çalışılmıştır. Çalışmamızda Burkitt lenfoma Raji hücreleri üzerine artan konsantrasyonlarda ETP 45658'in tek başına ve kombinasyon uygulanmasının istatistiksel olarak anlamlı bir sitotoksik etkisi olduğu gösterildi. Bu sitotoksik etki kombinasyon tedavisinde daha yüksek olarak bulundu. Hesaplanan IC50 değeri ile yapılan apoptoz deneylerinde ise apoptozu zayıf bir şekilde indüklediği tespit edildi. Çalışmamızın sonucu olarak; hem ETP 45668 tek başına hem de Resveratrol ile kombinasyonunun Burkitt lenfoma hücre hattı üzerine antitümoral etkinliği olduğu gösterildi. Relaps/refrakter Burkitt lenfomalı hastalarda PI3K/Akt/mTOR yolak inhibitörleri alternatif bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak konuyla ilgili daha fazla preklinik ve klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Burkitt lymphoma is an aggressive B-cell non-Hodgkin lymphoma subtype. Although its incidence is higher in young adults and children, it constitutes approximately 1-2% of lymphomas in adults. Since it has high Ki-67 ratios, it has a high rate of progression and a high sensitivity to chemotherapy. However, treatment success decreases in chemotherapy-resistant relapse/refractory groups. Therefore, there is a need for new and less toxic therapeutic agents that target biological pathways involved in Burkitt lymphoma pathogenesis. In our study, it was aimed to determine the antitumoral activity of PI3K/AKT/mTOR pathway inhibitor ETP 45658 and Resveratrol, which play a role in the pathogenesis of Burkitt lymphoma, on the Burkitt lymphoma cell line. Burkitt lymphoma Raji cell line was used in the study. ETP 45658 was applied to the cell line at 50, 25, 12.5, 1, 0.1, 0.01 µM concentrations alone and in combination with Resveratrol 100 µM. Afterward, the cytotoxic effect of ETP45658 and the combination on Raji cells was evaluated by in vitro XTT cell viability test. The IC50 value was calculated according to the results obtained in the XTT test. Calculated IC50 value and apoptosis and cell cycle experiments were studied by flow cytometry method. In the study, it was shown that the application of increasing concentrations of ETP 45658 alone and in combination on Burkitt lymphoma Raji cells had a statistically significant cytotoxic effect. This cytotoxic effect was found to be higher in combination therapy. In the apoptosis experiments performed with the calculated IC50 value, it was determined that it induced apoptosis weakly. In the study, it was shown that the application of increasing concentrations of ETP 45658 alone and in combination on Burkitt lymphoma Raji cells had a statistically significant cytotoxic effect. This cytotoxic effect was found to be higher in combination therapy. PI3K/Akt/mTOR pathway inhibitors may be an alternative treatment option in patients with relapsed/refractory Burkitt lymphoma. However, more preclinical and clinical studies on the subject are needed.