Alloksan diyabetik tavşanlarda resveratrol tedavisinin endoteliyal nitrik oksit sentaz ekspresyonu üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of resveratrol treatment on enos expression ın alloxan diabetic rabbits
  1. Tez No: 299068
  2. Yazar: BURCU ÇİLEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Diabetes mellitus uzun yıllardan beri tanınan ve toplumda görülme sıklığı oldukça artan metabolik bir hastalıktır. Bu metabolik hastalığa eşlik eden kardiyovasküler sistem hastalıklarından damar endotelinden salınan nitrik oksit düzeyindeki azalma sorumludur. Kırmızı şarabın, içeriğinde bulunan doğal fitoaleksin yapısında bir bileşik olan ve antioksidan özelliğinden sorumlu olduğu bilinen resveratrolün, endotelden salınan nitrik oksit düzeyini artırıcı etkisi kanıtlanmıştır.Bu çalışmanın amacı; diyabet nedeniyle bozulan endotel fonksiyonu üzerine, resveratrolün koruyucu etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Diyabet, tavşanlarda 100 mg/kg dozunda intravenöz alloksan uygulaması ile oluşturulmuştur. Tedavi gruplarında, 5 ve 50 mg/L konsantrasyonda resveratrol, 8-10 hafta boyunca tavşanların içme suyuna katılmıştır. Uzun süreli resveratrol tedavisinin endotel kaynaklı nitrik oksit sentaz mRNA ekspresyonu üzerine etkisi olup olmadığı, RT-PCR yöntemiyle saptanmıştır.Diyabetik tavşan aortasında eNOS mRNA düzeyinin anlamlı bir şekilde değişmediği bulunmuştur. Resveratrol tedavisi sonrasında yapılan ölçümlerde de aorta eNOS mRNA düzeyinin belirgin olarak değişmediği görülmüştür. Fakat bu projenin içinde yürütülen diğer çalışma sonuçları dikkate alındığında, resveratrolün, vasküler oksidatif stresi azaltarak ve böylece nitrik oksitin biyovarlığını arttırarak fakat metabolik anormallikleri değiştirmeksizin Tip 1 diyabet kaynaklı vasküler patolojiyi düzelttiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease that is known for a long time and has an increased incidence in population. Decrease in nitric oxide, released form endothelium of blood vessels is responsible for cardiovascular system diseases, that are concomitant with this metabolic disease. It has been proven that resveratrol, one of the natural phytoalexin structure compounds known to be responsible for the antioxidant effect of red wine, possesses improving effect on the nitric oxide production system.The aim of this study is to find out whether resveratrol has any protective effect on the endothelial function that is disturbed by diabetes. Diabetes was induced in rabbits by intravenously injection of 100 mg/kg alloxan. In treatment groups, resveratrol, at 5 and 50 mg/L concentrations, is administrated in drinking water for 8-10 weeks. The effect of long-term treatment with resveratrol on expression of endothelial nitric oxide synthase mRNA is determined with reverse transcriptase-polymerase chain reaction (RT-PCR).There was no significant difference between eNOS mRNA levels of the groups, after resveratrol treatment. These results indicated that beneficial effects of resveratrol did not result in increase eNOS mRNA expression. However the otlher studies with this project showed that resveratrol alleviates type 1 diabetes induced vasculopathy by decreasing vascular oxidative stress and thereby increasing the bioavailability of nitric oxide without changing metabolic abnormalities.