İlaçla intihar girişimde bulunan kişilerde psikolojik dayanıklılık ve aleksitimi düzeylerinin depresyon, anksiyete ve dürtüsellikle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience and alexithymia levels with depression, anxiety and impulsivity in people who attempted suicide with medication
  1. Tez No: 703158
  2. Yazar: MERVE ÇAVDAR TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada ilaçla intihar girişimde bulunan hastalarda psikolojik dayanıklılık, aleksitimi, depresyon, anksiyete ve dürtüsellik ilişkisinin araştırılması ayrıca psikolojik dayanıklılık ve aleksitiminin diğer ölçeklerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ilaçla intihar girişimde bulunan hasta grubu (n=66) ile herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan kontrol grubu (n=66) dahil edilmiştir. Çalışmada sosyodemografik veri formu, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAO-20), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationship between psychological resilience, alexithymia, depression, anxiety and impulsivity in patients who attempted suicide with medication, and also to examine the relationship between psychological resilience and alexithymia with other scales. Materials and Method: The patient group who attempted suicide with medication (n=66) and the control group (n=66) without any psychiatric diagnosis were studied. Sociodemographic data form, Psychological Resilience Scale (PRS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11) were used in the study.