Meme kanseri radyasyon dermatiti tedavisinde sadece mometazon furoat uygulaması ile centella asiatica kombinasyonunun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of mometasone furoate application alone and combination of centella asiatica in the treatment of breast cancer radiation dermatitis
- Tez No: 703264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA SÜZGEÇ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Radyasyon Onkolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Radiation Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin tedavisinde önemli bir yer tutan radyoterapi sonrası dermatit gelişimi %85-95 oranlarında oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Buna rağmen günümüzde radyodermatit gelişimini önleyici standart bir tedavi yaklaşımı yoktur. Çalışmamızda, radyodermatit gelişimi riski açısından proflaktik Mometazon furoat, Centella asiatica veya Mometazon furoat + Centella asiatica kullanılan toplam 3 grup 60 ardışık hasta retrospektif olarak ele alındı. Tüm hasta gruplarının 6 haftalık takip verileri değerlendirildi. Her 3 grubun da radyodermatit gelişimi oranlarını beklenen düzeylere göre anlamlı şekilde azalttığı saptandı. Sonuç olarak, meme kanseri tedavisinde yer alan radyoterapi uygulanması dönemlerinde Centella asiatica ve Mometazon furoat kullanımının beklenen radyodermatit gelişimi oranlarında belirgin azalma sağladığı, ancak Centella asiatica'nın tek başına kullanımının öncelikli olarak tercih edilmemesi gerektiği, özellikle erken dönemde daha etkili bir antiinflamatuar olan Mometazon furoat'ın uzun dönem etkilerinden faydalanılması hedeflenen Centella asiatica ile kombine şekilde kullanılmasının uygun olacağı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The development of dermatitis after radiotherapy, which has an important place in the treatment of breast cancer, which is the most common type of cancer in women, is a very common condition with a rate of 85-95%. However, there is currently no standard treatment approach to prevent the development of radiodermatitis. In our study, a total of 60 consecutive patients in 3 groups, who were used prophylactic Mometasone furoate, Centella asiatica or Mometasone furoate + Centella asiatica, were evaluated retrospectively in terms of the risk of developing radiodermatitis. The 6-week follow-up data of all patient groups were evaluated. It was determined that all 3 groups significantly decreased the rate of development of radiodermatitis compared to the expected levels. As a result, it was concluded that the use of Centella asiatica and Mometasone furoate during the radiotherapy application periods in the treatment of breast cancer significantly decreased the expected rates of radiodermatitis development, but the use of Centella asiatica alone should not be preferred primarily. It can be concluded that Mometasone furoate, which is a more effective anti-inflammatory in the early period. would be appropriate to use it in combination with the the long-term effects of Centella asiatica.