Sıvı sıcaklığının yutma üzerine etkileri
  1. Tez No: 70333
  2. Yazar: MURAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
68. Yutulan su sıcaklığının nabız frekansını deneklere göre farklı şekillerde etkilediği gözlenmiştir. Bazı deneklerde nabız frekansında artış gözlenirken, bazılarında da önce azalma sonra da artma veya tam tersi şeklinde bir patern izlenmiştir. Bu bulgu alman herhangi bir gıdanın sıcaklığının kalp hastalan veya epilepsi hastalan için önemli olup olmadığının araştınlması gereğini ortaya çıkarmıştır. Nabız puis genliği ile nabız frekansı arasında bir ilişki saptanamamıştır.. Bu çalışma temel elektrofizyolojik bir araştırma niteliği taşımaktadır. Yeni ve daha karmaşık çok faktörlü bir ölçüm yöntemi kullanılmıştır. Bulgular daha çok sayıda bilinmeyenin varlığına işaret etmektedir. Dolaysıyla bu çalışma gelecekte yapılacak benzer çalışmaların bir öncüsü olarak değerlendirilmelidir.69 ÖZET Bu çalışmada“Disfajili bir hasta ne türde, hangi sıcaklıkta ve kıvamda bir gıda ile beslenmelidir ?”sorusundan yola çıkılarak öncelikle sıcaklığın yutma üzerine etkileri araştırılmıştır. Bunun için deneklere soğuk, ılık ve sıcak olmak üzere üç farklı sıcaklıkta ve 50 ml/dak debide yaklaşık 120 mi su içirilerek, aynı anda laringiyal yutma hareketi, submental kas elektromiyogramı (EMG), su sıcaklığı, solunum ve nabız frekansı bilgileri bir bilgisayarın sabit diskine kaydedilmiştir. Daha sonra kayıtlar ikinci bir program aracılığı ile analiz edilerek, kaydedilen parametreler üzerinde çeşitli ölçüm ve hesaplamalar yapılmıştır. Bu amaçla ikisi bayan olmak üzere altı denekten üçer kayıt yapılmıştır. Kayıtlar, her yutma hareketi arasında pompalanan suyun kesilmesi olan“yudum sayma yöntemi”ve suyun sürekli pompalandığı“toplam hacim yöntemi”olarak iki şekilde yapılmış, deneklerin ağza gelen suyu farketmemelerinden doğabilecek aspirasyon riskini ortadan kaldırmak için yudum sayma yöntemi terkedilerek, sadece sabit alam yöntemi ile elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, içilen su sıcaklığının ölçülen parametreleri farklı şekillerde etkilediği gözlenmiştir. Özellikle, su sıcaklığına bağlı değişikliklerin cinsiyetler arasında farklı paternlerde olması, araştırmada dikkate alınmayan cinsiyet faktörünü gündeme getirmiştir. Bu etkinin farklı sinirsel kontrol mekanizmalarından veya anatomik yapı farklıklarından kaynaklanabileceği sonucuna varılmıştır. Su sıcaklığının etkisi ile ilgili değişiklikler, sıcaklık aralığının daha dar tutulması gerektiğini, böylece daha kesin sonuçlara ulaşılabileceğini göstermiştir. Ayrıca, su70 debisinin etkilerinin de daha ayrıntılı biçimde incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci amacı olan bilgisayar kontrollü, genel amaçlı bir elektrofîzyolojik yutma analiz sistemi geliştirilmesi idi. Bu amaca büyük çapta ulaşılmıştır. Yazdırlan sinyalleri tanıma ve zamansal ilişkilerini saptama amacı ile geliştirilen algoritmalar sinyalleri doğru olarak tanıyabilmiş ve güvenirlikleri sinyaller tek tek incelenerek kontrol edilmiştir. Yutma analizinde uygulanmakta olan videofloroskopik, manometrik yöntemlere karşılaştırıldığında hem noninvaziv hem hem çok daha düşük maaliyetli olması bakımlarından da ileride yapılacak benzer çalışmalarda tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. SUMMARY This study was originally designed to address the question“What are the optimum temperature and viscosity of foods to be fed to a dysphagic patient?”The problem was then simplified to finding the possible effects of food temperature on swallowing. For this purpose, approximately 120 ml volume of water at three different temperatures cold, warm and hot, were delivered at a flow rate of 50 ml/min into the mouths of six healthy subjects between 19-20 years of age (2 females, 4 males), and laryngeal movement, water temperature, submental muscle electromyogram, heart rate and respiration frequency were monitored simultaneously as the subjects swallowed the water delivered. The above parameters were stored concomitantly into the hard disk of a PC. The recorded data were then measured and analysed on a computer. The experiments were first conducted by a procedure called“swallow count method”in which water flow was interrupted at the end of each swallow. Experiments were then
Özet (Çeviri)
70 debisinin etkilerinin de daha ayrıntılı biçimde incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci amacı olan bilgisayar kontrollü, genel amaçlı bir elektrofîzyolojik yutma analiz sistemi geliştirilmesi idi. Bu amaca büyük çapta ulaşılmıştır. Yazdırlan sinyalleri tanıma ve zamansal ilişkilerini saptama amacı ile geliştirilen algoritmalar sinyalleri doğru olarak tanıyabilmiş ve güvenirlikleri sinyaller tek tek incelenerek kontrol edilmiştir. Yutma analizinde uygulanmakta olan videofloroskopik, manometrik yöntemlere karşılaştırıldığında hem noninvaziv hem hem çok daha düşük maaliyetli olması bakımlarından da ileride yapılacak benzer çalışmalarda tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. SUMMARY This study was originally designed to address the question“What are the optimum temperature and viscosity of foods to be fed to a dysphagic patient?”The problem was then simplified to finding the possible effects of food temperature on swallowing. For this purpose, approximately 120 ml volume of water at three different temperatures cold, warm and hot, were delivered at a flow rate of 50 ml/min into the mouths of six healthy subjects between 19-20 years of age (2 females, 4 males), and laryngeal movement, water temperature, submental muscle electromyogram, heart rate and respiration frequency were monitored simultaneously as the subjects swallowed the water delivered. The above parameters were stored concomitantly into the hard disk of a PC. The recorded data were then measured and analysed on a computer. The experiments were first conducted by a procedure called“swallow count method”in which water flow was interrupted at the end of each swallow. Experiments were then71 repeated by a second procedure called“total volume method”in which water was continuously delivered to the subject's mouth. The swallow count method was abandoned due the risk of aspiration because the subjects were not aware of water flowing into their mouth. Therefore only data collected by the total volume method were evaluated. Analyses have revealed that water temperature affects the various parameters of swallowing in different ways. In particular, swallowing patterns of males and females were altered in different directions as the water temperature was raised. This unexpected effect could be attributed to differences in neural control mechanisms or in anatomical structures. Temperature effects suggested that in order obtain more definite results temperature should be varied at smaller steps. The effects of flow rate should also be investigated in more detail. The second purpose of this study was to develop a computer controlled general purpose deglutition recording and analysis system which would also allow making electrophysiolocal recordings. This goal has been accomplished to a great extent. The algorithms written and used for recognition of signals and to determine their temporal relationships have functioned satisfactorily as confirmed by a one by one examination of these signals. When the recording and analysis system employed in the present study is compared with the videofluoroscopic and manometric methods; other techniques frequently used in deglutition research, it is superior to the latter techniques in that it is both non-invasive and inexpensive.