Travmalı hastalarda çekilen batın bilgisayarlı tomografilerde saptanan rastlantısal bulgular: Üç yıllık inceleme
Incidental findings in abdominal computed tomography in trauma patients: A three-year review
  1. Tez No: 703389
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Radiology and Nuclear Medicine, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak; bilgisayarlı tomografi (BT), travma hastaların değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu görüntüleme yöntemi ile asıl amaç başka endikasyonları saptamak iken, tesadüfen beklenmeyen olası bulgular tespit edilebilir. Son zamanlarda acil servislerde kullanılan bu görüntüleme yöntemindeki artışa bağlı olarak insidental bulguların saptanmasında da artış meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, travma nedeni ile acil servise başvuran hastalardaki abdomen BT taramalarında tespit edilen insidental (rastlantısal) bulguların prevelansını belirlemek ve klinik önemini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Retrospektif, kesitsel, gözlemsel ve tek merkezli olarak planlanan çalışmada hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 01 Haziran 2018 ve 31 Mayıs 20210 tarihleri arasında üç yıllık bir dönemde, acil servise travma nedeniyle başvuran ve kontrastlı ya da kontrastsız abdomen BT çekilen pediatrik (
Özet (Çeviri)
Aim Today, in parallel with technological developments; Computed tomography (CT) is widely used in the evaluation of trauma patients. While the main purpose is to detect other indications with this imaging method, incidental findings can be detected by chance. Recently, due to the increase in this imaging method used in emergency services, there has been an increase in the detection of incidental findings. The aim of this study is to determine the prevalence and clinical significance of incidental findings detected in abdominal CT scans in patients admitted to the emergency department due to trauma. Materials and Methods: In this retrospective, cross-sectional, observational and single-center study, pediatric and adult patients who applied to the Emergency Department of our hospital due to trauma between 01 June 2018 and 31 May 2020, who underwent abdominal CT with or without contrast, were included. Patients with incidental findings on CT scans were classified as group I, benign; group II possible benign,; and group III, probable benign-malignant lesions that cannot be differentiated. Patients with and without incidental findings were compared in terms of age, gender and age distribution (18-29 years, 30-39 years, 40-49 years, 50-59 years, 60-69 years and ≥70 years). Results A total of 336 patients, 235 men (69.9%) and 101 (30.1%) women, were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 41.4 ± 21.33 (age range 1-95 years). In 61.6% (n=207) of the patients included in our study, an incidental finding was detected in abdominal CT.