Dhi Qar şehrindeki tip 2 diyabetik hastalarda demir profil prooksidasyon rolünün incelenmesi
Study of iron profile prooxidation role in type 2 diabetic pati̇ents in Dhi Qar city
- Tez No: 703422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, PROF. DR. RAİD M. H. AL-SALİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Tip – 2 Diyabet hastalığında oksidatif stres durumu ve demirin rolü detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Demir vücuttaki kimyasal reaksiyonlarda hayati öneme sahip bir elementtir ve bilhassa oksidasyonda belirleyicidir. Tip – 2 Diyabet, metabolizmayı bir bütün olarak etkilemesi nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde çok büyük bir sağlık sorunu olan Tip – 2 Diyabette, demirin oksidatif rolünün incelendiği çalışmamızda, 100 adet Tip – 2 Diyabet hastası ve 50 adet sağlıklı katılımcı incelenmiştir. Sonuç olarak, demir eksikliği olan Tip – 2 diyabet hastalarında, oksidatif stresin, demir eksikliği olmayan Tip – 2 diyabet hastalarına göre çok daha fazla olduğu bulunmuştur. Tip – 2 Diyabet hastalarında, sağlıklı kişilere göre oksidatif stres yükü belirgin şekilde yüksektir. Demir eksikliği olan Tip – 2 diyabet hastalarında ise oksidatif stres yükü demir eksikliği olmayan Tip – 2 diyabet hastalarına göre yüksektir. Dolayısıyla, diyabet ile demir profil prooksidasyonu arasında bir korelasyonun varlığından söz etmek mümkündür. ANAHTAR KELİMELER: Tip – 2 Diyabet, oksidatif stres, demir, ferritin, insülin
Özet (Çeviri)
In this study, oxidative stress status and the role of Iron in Type - 2 Diabetes are discussed in detail. Iron is a vital element in chemical reactions in the body and is particularly determinant in oxidation. Diabetes of Type - 2 is of great importance as it affects the metabolism as a whole. In our study, in which the oxidative role of iron in Type-2 Diabetes, which is a major health problem today, was examined, 100 Diabetes of Type - 2 patients and 50 healthy participants were examined. As a result, it was found that oxidative stress was much higher in iron-deficient Diabetes of Type - 2 patients than in Diabetes of Type - 2 patients without iron deficiency. Oxidative stress load is significantly higher in Type - 2 Diabetes patients compared to healthy people. In patients with Diabetes of Type - 2 with iron deficiency, the oxidative stress load is higher than in Diabetes of Type - 2 patients without iron deficiency. Therefore, it is possible to talk about the existence of a correlation between diabetes and iron profile proxidation. KEYYWORDS: Type - 2 Diabetes, oxidative stress, iron, ferritin, insulin