Characterization of the SPOC regulatory function of BUD14
BUD14'ün SPOC mekanizmasını kontrol eden görevinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 703442
  2. Yazar: HÜSEYİN KARABÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekmek mayası olarak da adlandırılan Saccharomyces cerevisiae, mitotik iğ ipliği oryantasyonun ve de bu oryantasyonun asimetrik hücre döngüsü üzerindeki etkilerini araştırmak için oldukça ideal bir organizmadır. Anne ve yavru hücrenin her birine eşit birer DNA kopyasının aktarılması için, ekmek mayasının mitotik iğ iplikleri polarite ekseninde hizalanmak zorundadır. İğ ipliği yönü kontrol noktası (SPOC) hücre dögüsünün ilerleyişini iğ ipliklerinin yanlış yönde hizalanmasına bağlı olarak durdurur. Bu mekanizmadaki sorunların hücrenin genomik kararlılığının bozulmasına ve de sonuç olarak poliploidi ve anöploidinin oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak, bu kontrol noktası ploidinin doğru aktarımı için gereklidir. Ancak bu mekanizmanın tam anlamıyla nasıl çalıştığı bu zamana kadar aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, Bud14 proteininin bu mekanizmada görev alan bir protein olduğunu keşfettik. BUD14'ün yokluğunun mitozdan çıkış mekanizması bozulmuş hücrelerde büyümeyi teşvik etmesi bu proteinin mitozdan çıkışı engelleyen bir protein olduğunu göstermektedir. Ayrıca, BUD14'ü eksik olan hücrelerde SPOC mekanizmasının çalışmadığını ve buna bağlı olarak mitotik iğ ipliklerinin yanlış hizalanması durumunda bu kültürlerin çoklu çekirdekli fenotipte hücrelere sahip olduğunu gösterdik. Bulgularımız, Bud14'ün bu görevinin formine bağlı aktin polimerizasyonu görevine bağlı olmadığını kanıtlamaktadır. Bud14'ün mitotik hücre döngüsünü engelleyici görevini yapması için Glc7 ile etkileşmesi gerektiğini gösterdik çünkü Glc7'nin bu etkileşime sahip olmayan versiyonunun (glc7-12) da SPOC mekanizmasının bozulmasına neden olduğunu gözlemledik. Deneysel bulgularımız ışığında, Bud14-Glc7 kompleksinin Bfa1-Bub2 kompleksinin metafaz ve anafazda Mil Pole Gövde (SPB)'ye olan lokalizasyonunu sınırladığını gösterdik. Ayrıca, Bud14'ün iğ ipliklerinin yanlış hizalanması sonucunda yavru hücre korteksinden düştüğünü ve hücre boyunca yayıldığını gözlemledik. Bud14-Glc7 kompleksinin SPOC kinaz olan Kin4 üzerinde bir etkisinin olmadığını, aksine bu iki yolağın iğ ipliği yönüne bağlı olarak hücre döngüsünü engellemek için birbirlerine paralel olarak çalıştığını modelledik.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces cerevisiae, also known as the budding yeast, is a commonly used model organism to study the orientation of mitotic spindle and its effects on asymmetric cell division. The mitotic spindle of budding yeast needs to be oriented in the mother-to-daughter polarity axis in order to segregate one copy of its genomic DNA to the daughter cell during the cell cycle. Spindle Position Checkpoint (SPOC) is a surveillance mechanism that inhibits the progression of cell cycle upon spindle mispositioning. Cells with deficient SPOC lose their genomic integrity, eventually resulting in multiploidy and aneuploidy. Therefore, SPOC is necessary for the maintenance of ploidy in budding yeast. However, so far it has not been completely enlightened how the SPOC mechanism functions. In this thesis, we showed that Bud14 is a novel component of SPOC. We showed that deletion of BUD14 promotes the growth of cells with impaired mitotic exit, indicating Bud14 is an inhibitor of mitotic exit. We demonstrated that bud14Δ cells are SPOC deficient, accumulating multinucleated cell populations in the presence of spindle misalignment. Our data showed that SPOC regulatory function of Bud14 is not dependent on its role in formin-dependent actin polymerization regulation. We identified that Bud14-Glc7 interaction is required for the mitotic exit inhibitory function of Bud14 because a temperature sensitive mutant version of Glc7 (glc7-12) that cannot bind to Bud14 resulted in SPOC deficiency in the presence of BUD14 upon spindle misalignment. Our data indicate that Bud14-Glc7 limits the SPB-bound levels of Bfa1-Bub2 complex in metaphase and anaphase. We identified that Bud14 falls off from the bud cortex, spreading through the cell during late anaphase. We showed that phosphatase Bud14-Glc7 and the SPOC kinase Kin4 have different and additive molecular roles in SPOC. We proposed a model in which Bud14-Glc7 complex acts on Bfa1 with a parallel pathway to Kin4 in order to block the cell cycle progression in response to spindle misorientation.