Complex genetics and disease mechanisms in a Turkish ataxia cohort
Türk ataksi kohortunda komplex genetik ve hastalık mekanizmaları
  1. Tez No: 703441
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NAZLI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beyincikte dejenerasyon ile karakterize olan ataksiler, klinik, genetik ve mekanistik açıdan heterojen bir hastalık grubudur. Ataksi alt-türlerinin çok farklı olmasının yanında, ataksilerin diğer nörodejeneratif hastalıklarla da örtüşmesi ayırıcı tanıyı zorlaştırmaktadır. Yeni nesil dizileme tekniklerinde son yıllarda olan gelişmeler ataksilerin moleküler tanısına büyük katkıda bulunmuştur. Tüm ekzom dizileme ile genomun kodlayıcı bölgelerini düşük maliyetle ve kısa sürede analiz etmek mümkün hale gelmiştir. Bu tez çerçevesinde, kompleks ataksi fenotipi olan 83 indeks hasta tüm ekzom dizileme ile incelendi. Onsekiz farklı gende bulunan mutasyonlar, 26 ailenin hastalık nedeni olarak tanımlandı. Tez çerçevesinde tüm ekzom dizilemeden %31 oranında verim elde edildi. Literatüre uygun olan bu sonuç, tüm ekzom dizilemenin ayırıcı tanıda ne kadar kullanışlı bir araç olduğunu göstermektedir. Herediter spastik parapareziye ve diğer nörodejeneratif hastalıklara neden olan genlerde bulunan mutasyonlar, farklı nörodejeneratif hastalıklar arasındaki örtüşmeye işaret etti. Hızla gelişen dizileme tekniklerini benimsemek ve geri kalan hastaların daha detaylı klinik bilgilerine ulaşmak, çözülemeyen ailelerde hastalık genlerinin tanımlanmasına yardımcı olacaktır. Bu tezin sonuçlarının Türkiye'de ataksilerin moleküler temeline ışık tutmasının yanında, ayırıcı tanyı kolaylaştırması ve gelecekte ataksilerde tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ataxias are a clinically, genetically, and mechanistically heterogeneous group of disorders, characterized by degeneration of the cerebellum. There are significant subtypes of ataxias which also overlap with other neurological disorders, making the precise diagnosis challenging. The developments in next generation sequencing in recent years contributed to the molecular diagnosis of ataxias. It became possible to sequence the coding regions of the genome in a time-saving and cost-effective manner by whole exome sequencing (WES). WES evolved to a powerful tool to identify genetic causes of complex ataxias. In the framework of this thesis, 83 index patients with complex ataxia phenotypes were investigated by WES. Mutations in 18 different genes were identified as the genetic cause in 26 families, which corresponds to a diagnostic yield of 31%. Identification of mutations in hereditary spastic paraplegias and other neurodegenerative disease genes showed that there is a significant overlap among different neurodegenerative disorders. The adaptation of rapidly improving sequencing approaches and detailed clinical information of the remaining patients will help to identify the disease genes in unsolved families. The results presented here complement the picture of the molecular basis of ataxias in Turkey. This will hopefully pave the ways for more precise diagnosis in future and will also contribute to the development of therapeutic approaches in ataxias.