Novel implant designs and surgical guidelines in orthopaedics
  1. Tez No: 703444
  2. Yazar: ÖMER SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL LAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Biotechnology, Mechanical Engineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ortopedik kırık tedavileri sağlık sistemi üzerinde gün geçtikçe artan bir yük oluşturmaktadır. Ortalama yaşam süresi ve yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte, düşük kemik gücüne bağlı kırıklar giderek daha yaygın ve kırıkların uygun tıbbi tedavisi daha önemli hale gelimektedir. Kırık yönetiminde amaç, kırık kemiğin orijinal anatomisini iyileşme sonucunda eski haline getirmek ve hastayı günlük aktivitelerine geri döndürebilmektir. Mevcut kırık sabitleme teknolojisini ve cerrahi müdahale prosedürlerini ilerletmek için, bu tezde ortopedinin üç farklı alt alanında hesaplama yöntemleri kullanılarak yeni implant tasarımları ve cerrahi kılavuzlar önerilmiştir. Uzun kemik şaft kırıklarının fiksasyonu için, kemik plaklarının geleneksel monolitik yapısı dışında kalan ayarlanabilir kilitleme ve modüler plak tasarımları araştırılmıştır. Femur başı implantlarının uygun şekilde uygulanması ve muhtemel kalça eklemi penetrasyon komplikasyonlarından kaçınmak için, skopi mesafelerine dayalı risk tahmin edicileri, uç-apeks ve uç-yüzey mesafeleri, revize edilmiş ve yerleştirilen kılavuz telinin veya sefalomedüller çivinin güvenliğini intraoperatif değerlendirmek için bir algoritma geliştirilmiştir. Son olarak, medyan sternotomi kapatma operasyonunda yüksek riskli hastalarda olası lateral sternal kesik hasarını hafifletmek için geleneksel paslanmaz çelik serklaj üzerine polimer kaplama önerilmiş ve sternal kapatma için süperelastik nitinol zımbaların uygulanması ve optimizasyonu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Orthopaedic fractures and their treatments are creating an increasing burden on the healthcare system. With the rise of global life expectancy and the elderly population, fractures related to low bone strength are becoming ever more common and the proper medical management of fractures is becoming more important. The goal in fracture management is to safely restore the original anatomy of the fractured bone and mobilize the patient for return to the original life quality. To advance the current fracture fixation technology and surgical intervention procedures, novel implant designs and surgical guidelines using computational methods are proposed in this thesis in three different sub-fields of orthopaedics. For the fixation of long bone shaft fractures, the traditional monolithic nature of bone plates is challenged, and adjustable locking and modular plate designs are investigated. For proper implementation of the femoral head implants to avoid possible hip joint penetration complications, the established fluoroscopic distance-based risk predictors, tip-apex and tip-surface distances, have been revised and an algorithm is developed for assessing the safety of the inserted guidewire or cephalomedullary screw for intraoperative utilization. Finally, for median sternotomy closure operation, polymer coating over the traditional stainless-steel cerclage is proposed to alleviate the possible lateral sternal cut-through damage in high-risk patients and the application and optimization of superelastic nitinol staples for sternal closure is discussed.