Laringeal neoplazilerde potansiyel bir biyobelirteç olarak serum oncostatin-M düzeyinin araştırılması
Investigation of serum oncostatin-M level as A potential biomarker in laryngeal neoplasms
- Tez No: 703480
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ZER TOROS, DR. LÜTFÜ ŞENELDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kanser immünopatogenezindeki etkileri birçok çalışmada gösterilmiş olan Oncostatin-M'nin, laringeal neoplazilerde potansiyel bir biyobelirteç olarak serum düzeyini araştırmak ve laringeal neoplazilerle ilişkini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Benign, premalign ve malign laringeal patolojisi olan 37 hasta ile 13 kontrol grubu hastasından elde edilen serumlarda ELISA yöntemiyle Oncostatin-M düzeyi ölçülerek gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma grupları kontrol, benign, premalign+malign olmak üzere üç gruba ayrıldığında olguların Oncostatin-M düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the serum level of Oncostatin-M as a potential biomarker in laryngeal neoplasms and to reveal its relationship with laryngeal neoplasms, whose effects on cancer immunopathogenesis have been shown in many studies. Materials and Methods: Oncostatin-M levels were measured by ELISA in the serum obtained from 37 patients with benign, premalignant and malignant laryngeal pathology and 13 control group patients, and the differences between the groups were analyzed statistically. Results: When the study groups were divided into three groups as control, benign, premalignant+malignant, no statistically significant difference was found between the Oncostatin-M levels of the cases.