Obez hastalarda laparoskopik cerrahilerde farklı peep uygulamalarının optik sinir kılıf çapına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different peep applications on optic nerve diameter in obese patients undergoing laparoscopic surgeries
- Tez No: 703501
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DOĞAN BAKI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Obez hastalarda laparoskopik cerrahilerde farklı PEEP uygulamalarının optik sinir çapına etkisinin değerlendirilmesi Giriş amaç: Alveollerin açık kalmasını sağlayarak oksijenasyonu düzeltmek amacıyla kullanılan positive end-expiratory pressure (PEEP) uygulaması laparoskopik cerrahi uygulanan obez hastalarda pnömoperitonum sırasında serebrospinal akım çıkışı ve serebral venöz drenajı sıkıştırarak intrakranial basınçta (İKB) ek bir artışa neden olabilir. Ultrasonografi ile noninvaziv optik sinir kılıfı çapının (OSKÇ) ölçülmesi, artan İKB'nin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Biz de bu çalışmada laparoskopik cerrahi yapılacak obez hastalarda farklı PEEP uygulamalarının optik sinir çapına etkisini değerlendirilmeyi amaçladık.. Materyal metod: Çalışmamıza ters trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahi uygulanacak ASA 1-2 grubunda 18- 65 yaş arası Vücut Kitle İndeksi (BMI) 30 ve üzeri obez 26 hasta dahil edildi. Anestezi indüksiyonu sonrası hastalar kapalı zarf yöntemiyle PEEP 5 grubu ve PEEP 8 grubuna ayrıldı. Hastaların cinsiyet, yaş, kilo, vücut kitle indeksleri (BMI), Amerikan Anesteziyologlar Derneği Fiziksel Statü Sınıflandırmaları (ASA sınıfı), yapılan ameliyatlar, vaka sırasındaki hemodinamik verileri (sistolik-diyastolik-ortalama arter basınçları, nabız, saturasyon) ve OSKÇ'ları belirli aralıklarla kaydedilmiştir. Hastaların OSKÇ ölçümü, anestezi induksiyonu sonrası gözler kapalı halde lineer ultrason probu ile göz kapağı üzerinden horizontal olarak 5.dakika (T1), pnömoperitonium 5. dakika (T2), pnömoperitonium 30. dakika (T3), cerrahi bitiş (T4), sırasında her iki gözden yapılarak ortalamaları alındı. Optik sinir kılıfı çapı 5.5 mm üzeri anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effect of different PEEP applications on optic nerve diameter in obese patients undergoing laparoscopic surgeries Background and purpose Positive end-expiratory pressure (PEEP) application, which is used to improve oxygenation by keeping the alveoli open, may cause an additional increase in intracranial pressure (ICP) by compressing cerebrospinal flow outflow and cerebral venous drainage during pneumoperitoneum in obese patients who undergo laparoscopic surgery. Measurement of noninvasive optic nerve sheath diameter (ONSD) via ultrasonography is used to determine increasing ICP. In this study, we aimed to evaluate the effect of different PEEP applications on optic nerve diameter in obese patients undergoing laparoscopic surgery. Materials and Methods In our study, 26 patients with a Body Mass Index (BMI) of 30 and above and with ), American Society of Anesthesiologists Physical Status Classifications (ASA ) I-II status undergoing laparoscopic surgery in the reverse Trendelenburg position were included. After anesthesia induction, the patients were divided into PEEP 5 group and PEEP 8 group by the closed envelope method. Patients' gender, age, weight, BMI, ASA status, operations performed, hemodynamic data during the case (systolic-diastolic-mean arterial pressures, pulse, saturation) and ONSD were recorded intraoperatively at regular intervals. After anesthesia induction, ONSD measurement of patients were performed with linear ultrasound probe over the closed eyes eyelid horizontally at 5th minute (T1), 5th minute (T2) and 30th minute (T3) of the pneumoperitoneum and at the end of surgery (T4), and averaged. Optic nerve sheath diameter over 5.5 mm was considered significant.