Koroner arter hastalığı nedeni ile asetilsalisilik asit kullanan hastalarda asetilsalisilik asit direncinin kardiyovasküler olay üzerine etkisi
The effects of acetylsalicylic acid resistance on cardiovascular events in patients taking acetylsalicylic acid for coronary artery disease
  1. Tez No: 703534
  2. Yazar: HALİL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aspirin, aterotrombotik kardiovasküler olayların önlenmesinde kullanılan güçlü bir antiagregandır . Aspirin birincil ve ikincil korumada etkinliği MI ve iskemik CVO ispatlanmıştır. KAH ve CVO hastalığı olan olgular üzerine yapılan 145 randomize çalışmayı içine alan meta analizde 75-300 mg/ gün dozunda ASA tedavisinin ölümle sonuçlanmayan MI riskini %35 azalttığı vasküler olay riskini de %18 oranında azalttığı gösterilmiştir.(1-12) ASA birincil korumasında etkinliğini araştıran PHYSCİANS HEALT STUDY isimli çalışmada aspirinin plasebo ya oranla MI riskini %44 azalttığı gösterilmiştir.(2) İkincil korumanın araştırıldığı ISIS-2 çalışmasında ASA tedavisi gören hastaların plaseboyla karşılaştırılmasında re-infarktüs ve MI da anlamlı farklılıklar görülmüştür.(31) Biz çalışmamızda KAH nedeni ile düzenli aspirin kullanan hastalarda, Multiplate Platelet Fonksiyon Analizatörü ile daha önceden aspirin rezistansı baktığımız hastaları, retrospektif olarak taradık . KAH nedeni ile aspirin kullanan hastaları, tekrar kardiyovasküler olay geçiren ve tekrar kardiyovasküler olay geçirmeyenler olarak 2 gruba ayırarak sekonder aspirin tedavisine rağmen yeni bir kardiovasküler olay geçirme riskinin aspirin rezistansıyla ilişkisini araştırdık. Sonuç olarak KAH saptanan ve düzenli olarak aspirin kullanan olgularda aspirin direnci yeni kardiyovasküler olaya etkisi görülmemekle beraber, % 13 hastada aspirin rezistansı göstermekte ve bu hastalar antiagregan etkiden yoksun kalmaktadır. Bu nedenle aspirin tedavisi altında olan koroner arter hastalarında aspirin direnci araştırılarak tedaviye alternatif antiagreganların eklenmesi uygun olabilir. Aspirin direncine rutin bakılabilmesi ve gerçek prevalansını öğrenebilmek için bu grup hastalarda daha fazla prospektif, randomize çalışmaların yapılması gerektiği düşünüldü
Özet (Çeviri)
Aspirin is an important antiagregan where we use for preventing aterotrombotic cardiovascular events. Aspirin has evidences for primer and seconder prevention of MI and iscemic CVO. Meta-analyces of 145 randomize control trials about CAD and CVO shows that ASA terapy with 75-300 mg/day reduce %35 of MI risk which is not resulting with death and reduce %18 of vascular events (1-12). The trial of phisicans health study searching primer preventhing of ASA shows; ASA therapy against plasebo reduce % 44 of MI risk (2). ISIS-2 tials was about seconder preventions of ASA and ASA against placebo in re-enfarctus and MI was significantly different (31). İn our study we use patients who use Aspirin for coroner arter disease we use the trials above as a base, we scan patients datas whose aspirin rezistance test studied before we divide our patients into two groups. The two groups had corener arter disease and use aspirin, first group had new cadiovascular events and the second group has we search the relations between new cadiovascular events coroner arter disease previosly. İn conclusion, in patients who have coroner arter disease and using aspirin regularly, effect of aspirin resistance in new cardiovascular event in not determine but % 9,1 of patients has aspirin resistance and this patients are deprived of antiagregan effect. For this reason, the patients who are use aspirin may investigate for aspirin resistance and alternative antiagregan drugs may be added the treatment . For investigate aspirin resistance routinly and learn real prevalance of aspirin resistance, in this group of patients we need more prospective randomized trials must be done.