The prevalence of dysnatremia in hemodialysis patients
Hemodiyaliz hastalarında disnatremi prevalansı
- Tez No: 703539
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik böbrek hastalığının farklı evrelerindeki hastalarda sodyum ve potasyum düzeylerini belirlemek ve sodyum ve potasyum ile GFR arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çalışma, bir vaka (kronik böbrek yetmezliği olan hasta) ve kontrol (sağlıklı kişiler) çalışmasıdır. Al-jumhuri Hastanesini ziyaret eden 20 ila 71 yaşları arasındaki her iki cinsiyetten (65 erkek ve 44 kadın) kronik böbrek hastalığı hastaları Irak, Kerkük'te (Kasım 2020-Şubat 2021) hedef nüfus. Son dönem böbrek hastalığı olan her hasta, toplam dört saat boyunca haftada iki veya üç kez hemodiyaliz aldı. Bu çalışmanın sonuçları, böbrek yetmezliği olan en yüksek yaş grubunun %26,2 ile 51-60 yaş olduğunu göstermiştir. Daha sonra yaş grubu %22,1 ile 61-70 olurken, böbrek yetmezliği hastalarının en düşük yaş grubu %5,4 ile 31-40 oldu. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut çalışmada sağlıklı kişilerin yüzdesinin 40 (%26,8) olduğunu, böbrek yetmezliği olan hasta sayısının 83 (%55,7) olduğunu, böbrek hastalığının diğer evrelerinin bildirildiğini gösterdi. Evre ise 9 (%6) hastayı içeriyordu. Dördüncü aşamada 17 (%11,4) hasta vardı. Bu çalışmanın sonuçları, kontrol grubuna kıyasla hastalarda üre, kreatinin ve potasyum düzeylerinde anlamlı (P≤0,05) artış olduğunu göstermiştir. Sonuçlar kontrol grubuna göre hastalarda sodyum düzeylerinde anlamlı (P≤0,05) düşüş olduğunu göstermektedir. Aksi takdirde, mevcut çalışmanın sonuçları, KBH ile sodyum arasında pozitif bir ilişki ve potasyum ile ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to assess the sodium and potassium levels in patients at different stage of chronic kidney disease, and determine the correlation between sodium and potassium with GFR. The current study is a case (patient with chronic renal failure) and control (healthy persons) study Chronic renal disease patients of both genders (65 males and 44 females) aged 20 to 71 years old who visit Al-jumhuri Hospital in Kirkuk, Iraq (from Novembe 2020 to February 2021), are the target population. Each patient with chronic kidney failure underwent four hours of hemodialysis twice or three times a week. The results of the current study demonstrated that the highest age group with renal failure was 51-60 years, where it was 26.2%. Then, the age group was 61-70, as it was 22.1%, while the lowest age group of patients of renal failure was 31-40, where it was 5.4%. The results of the current study showed that the percentage of healthy people in the current study was 40 (26.8%), while the number of patients with kidney failure was 83 (55.7%), while other stages of kidney disease were reported, the third stage included 9 (6%) patients while. The fourth stage included 17 (11.4%) patients.