A cellular device to target cancer cells
Tümörleri hedeflemek için hücresel bir cihaz
- Tez No: 703556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URARTU ÖZGÜR ŞAFAK ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya çapındaki ölümlerin sebepleri arasında ikinci sırada yer alan kanser hastalığı, üç insandan birini etkilemektedir. Hastalığın ciddiyeti ve yaygınlığı sebebiyle, en umut vadedenlerden biri Kimerik Antijen Reseptörü T hücreleri (Chimeric Antigen Receptor T-Cell/ CAR-T) olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri yürütülmüştür. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer seçenekler tedavinin temelini oluştursa da sağlıklı doku ile kanser dokusunu etkili şekilde ayıramamaları yönüyle yeterli derecede verimli olamamaktadır. Bu yüzden kanseri lokalize eden ve ilgili bölgeye hedef terapötiklerin salınımını sağlayan yenilikçi kanser terapilerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, HER2 reseptörünün aşırı ifade edildiği Jimt1 meme kanseri hücre hattını algılayan bir programlanmış bakteri geliştirmeyi hedefledik. Bu amaçla, HER2 reseptörüne bağlanan 2Rs15d nano parçacıkları E. Coli BL21 (DE3) yüzeyinde ifade edildi. Nanoparçacıkların E. coli yüzeyinde ifadesi için oto-taşıyıcı Ag43 proteini kullanıldı. Bakteri hücrelerinin tümör bölgesinde lokalizasyonu sağlandıktan sonra, hücre dışına salacakları terapatik protein ile tümör inhibisyonu hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death globally, affecting one out of three people during their lifetime. Due to its severity and high incidence, numerous treatment methods have been implemented, with the Chimeric Antigen Receptor T-Cell (CAR-T) therapy remaining the most promising one. Other therapy options such as surgery, chemotherapy and radiation therapy remain the backbone of cancer treatment, however these therapies are not effective enough as they do not discriminate among the healthy and cancerous tissues. Therefore, there is an imperative need in developing novel cancer treatment therapies that offer precise localization and on target therapeutics release. In this study, we aim to develop an engineered bacterial device, that can sense Jimt1 breast cancer cells, which are characterized by overexpression of human epidermal growth factor receptor 2 (HER2). 2Rs15d, a nanobody that binds to HER2 receptor, is expressed on the surface of Escherichia coli BL21 (DE3) via Ag43 autotransporter protein. Upon localization in the tumor site, a therapeutic agent will be released on the outer surface. By creating this platform, we aim to target the main problems of the existing cancer therapies.