İntraperitoneal lipopolisakkarit uygulanan gebe ratlarda, immünglobulin tedavisinin fetal beyinde gelişen inflamasyon üzerine etkileri
The effects of intravenous immunglobulin on lipopolysaccharide induced fetal brain inflammation
  1. Tez No: 703559
  2. Yazar: ASLI İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL OYGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İntrauterin infeksiyon/inflamasyon preterm doğuma neden olduğu bilinen önemli etkenlerin başında gelmektedir. İnfeksiyon/inflamasyona fetal maruziyet, fetal beyin gelişimine hasar veren uzamış nöroinflamatuvar cevap ile sonuçlanmaktadır. Aslında koruyucu bir mekanizma olarak gelişen FIRS, proinflamatuvar sitokinlerin salınışı ile birlikte organ hasarına neden olmaktadır. İVİG'in sitokinler üzerinden etki ederek, inflamatuvar süreçleri engellediği bilinmektedir. Çalışmamızda, gebe ratlara intraperitoneal yoldan verilen LPS'nin beyinde gelişen inflamasyon üzerine olan etkilerinin, intravenöz immünglobulin ile engellenip engellenemediğinin sitokin ve kaspaz düzeyinde araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 180 yavru rat dahil edildi ve her grup 30 yavru rattan oluşmak üzere 6 gruba ayrıldı. Grup 1 ve Grup 4'ü oluşturacak ratların annelerine gestasyonlarının 19. gününde 0. saatte intraperitoneal yoldan LPS hacmine eşdeğer miktarda SF verildi. Grup 2, 3, 5 ve 6'yı oluşturacak ratların annelerine ise gestasyonların 19. gününde 0. saatte intraperitoneal LPS uygulandı. Grup 1, 3, 4 ve 6'nın annelerine 2. saatte intravenöz SF, Grup 2 ve 5'inkilere İVİG verildi. Grup 1, 2 ve 3'ün annelerine 4. saatte, Grup 4, 5 ve 6'nın annelerine ise 24. saatte histerektomi uygulanarak yavrular doğurtuldu ve beyinler sakrifiye edilerek çıkarıldı. 4. saatte ölçülen TNF-α düzeylerinin gruplararası değerlendirilmesinde, Grup 2 (4.saat LPS+İVİG)'nin TNF-α düzeyleri Grup 1 (4.saat SF+SF) (p=0.023) ve Grup 3 e (4.saat LPS+SF) (p=0.002) kıyasla anlamlı derecede düşük bulundu. Grup 1 (4.saat SF+SF)'in düzeyinin de Grup 3 (4.saat LPS+SF)'e kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi (p=0.003) [Grup 2 (LPS+İVİG) < Grup 1 (SF+SF) < Grup 3 (LPS+SF)]. 4.
Özet (Çeviri)
Intrauterine infection / inflammation is one of the known important reasons for preterm birth. Fetal exposure to infection / inflammation results from prolonged neuroinflammatory response in fetal brain damage. Fetal inflammatory response syndrome (FIRS) which actually develops as a protective mechanism, causes organ damage when proinflammatory cytokines are released. It is known that intravenous immunoglobulin (IVIG) acts over cytokines and prevents inflammatory processes. In this study our purpose was to investigate the effects of IVIG on lipopolysaccaride (LPS) induced brain inflammation in neonates by determining cytokine levels and caspase activity. 180 infant rats were included and they were divided into 6 groups of 30 rats each. The mothers of Group 1 and 4 rats were administered SF, intraperitoneally at 0 hour, equal to the LPS volume , on the 19th day of their gestation. Mothers of Groups 2, 3, 5, 6 were given LPS intraperitoneally at 0 hour on the 19th day of their gestation. Two hours after LPS or SF administration, intravenous SF was given to Group 1, 3, 4, 6 mothers and IVIG to Group 2 and 5 mothers. Hysterectomy was performed in Group 1, 2, 3 mothers at 4th hour and Group 4, 5, 6 mothers at 24th hour and the babies were given birth and the brains were extracted. In 4th hour Groups, TNF-α levels of Group 2 (4th hour LPS+IVIG) were significantly lower than the levels of Group 1 (4th hour SF+SF) (p=0.023) and Group 3 (4th hour LPS+SF) (p:0.002). The levels of Group 1 (4th hour SF+SF) were also significantly lower than the levels of Group 3 (4th hour LPS+SF) (p:0.003) [Group 2 (LPS+IVIG) < Group 1 (SF+SF) < Group 3 (LPS+SF)] .