Kısmi metrik uzaylarda en iyi yakınlık noktası teoremleri
Some best proximity point results on partial metric spaces
  1. Tez No: 703581
  2. Yazar: RAID ABDULHADI ABDULQADER ALABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez boyunca kullanılacak temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, yeni bir BG-büzülme dönüşümü ve proksimal BG-büzülme dönüşümü kavramlarını tanıtıyoruz. Ardından, en iyi yakınlık noktası sonuçlarını elde ediyoruz. Böylece, literatürde var olan sonuçları genelleştiriyor ve geliştiriyoruz. Ayrıca, sonucumuzun etkisini göstermek için bazı örnekler sunuyoruz. Üçüncü bölümde, bir Fp-büzülme dönüşümü kavramını tanıtıyoruz. Ardından, bu tür eşlemeler için en iyi yakınlık noktası sonuçlarını ispatlıyoruz. Ayrıca, sonucumuzun etkinliğini göstermek için bir örnek sunuyoruz. Dördüncü bölümde, lineer olmayan Freldhom ve Volterra integral denklemlerinin çözümü için varlık ve teklik sonucu veriyoruz. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, we give basic definitions and theorems that will be used throughout the thesis are given. In the second chapter, we introduce new concepts of BG-contraction mapping and proximal BG-contraction mapping. Then, we obtain some best proximity point results. Hence, we generalize and improve results existing in the literature. Also, we provide nontrivial example to show the effect of our result. In the third chapter, we introduce a concept of Fp-contraction mapping. Then, we obtain a best proximity point for such mappings. Hence, we extend and generalize some results existing in the literature. Also, we provide an example to demonstrate the effectiveness of our result. In the fourth chapter, we give an existence and uniqueness result for solution of nonlinear Freldhom and Volterra integral aligns. In the last section, discussion and recommadation are given.