Evaluation of coenzyme Q10 and total antioxidant capacity in sera of patients age 30-80 with renal failure
30- 60 yaş arası böbrek yetmezliği olan hastaların serumlarında koenzim Q10 ve toplam antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 703588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DOÇ. DR. MOHSEN OMAR MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, böbrek yetmezliği olan bir hastada antioksidan ve Q10 koenziminin biyobelirteçler ve laboratuvar tanısındaki rolü kullanılarak biyokimyasal bir çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya Kerkük Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 82 böbrek yetmezliği olan 52 hasta ve yaşları (30 - 80) arasında 30 sağlıklı örnekten oluşan bir grup dahil edildi. Numuneler 1/2 / 2021 - 30/4 / 2021 döneminde toplanmıştır. Numuneler iki gruba ayrılmıştır: Grup I: hasta: Grup II: control Çalışma, (üre, kreatinin, albümin, kolesterol, Co anzim Q10, antioksidanlar) gibi bazı biyokimyasal değişkenlerin ölçülmesini içeriyordu. Sonuçlar aşağıdaki noktaları gösterdi: Ortalama bir konsantrasyon vardı Üre seviyesindeki ortalama artış ve kreatinin konsantrasyonu (P = 0,0001) birinci grupta anlamlıydı. Ortalama konsantrasyon ± SD (149,40a ± 39,53mg/dL ve 6,57a), albümin ve kolesterolde önemli değil. Ortalama konsantrasyon, ortalama ± SD (3,99a ± 0,40mg/dL) gösteren kontrol grubuna kıyasla ortalama ± SD (3,99a ± 0,40mg/dL ve 198,61 ± 36,81 mg/dL) idi (198,61 A ± 36,81 mg/dL). Çizelge 4,1 ve Şekil 4,1'de ve Çizelge 4,3 ve Şekil 4.3'te. Çizelge 4.5 ve Şekil 4.5'te gösterildiği gibi albumin. Konsantrasyonunda yaşa göre önemli bir değişiklik varken. Çalışma ayrıca 70-80 yaşlarında böbrek yetmezliği olan hastalarda Coanzim Q10 konsantrasyonu seviyesinde (P değeri 0,040) önemli bir düşüş gösterdi, ortalama ± SD (0,96 b ±0,43 μL) kontrol yaşı ile karşılaştırıldığında, antioksidanların p- değeri 0,813'te anlamlı bir değişiklik yoktu.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a biochemical study of antioxidant and Q10 coenzyme using biomarkers and their role in laboratory diagnosis in a patient with renal failure. A group of 82 a sample with renal failure who were treated in Kirkuk State Hospital and 30 healthy samples aged between 30-80 years were included in the study. Samples were collected in the period 1/2 / 2021 - 30/4 / 2021. The samples were divided into two groups: Group I: patient: Group II: control. The study included measurement of some biochemical variables such as (Urea, Creatinine, Albumin, Cholesterol, Co enzyme Q10, Antioxidants). The results showed the following points, the mean level of urea and creatinine was increased (P = 0.0001), they were significant in the first group. The mean concentrations were (149.40a ± 39.53 mg/ dL and 6.57a ±2.32 mg/day). It doesn't matter in albumin and cholesterol. The mean concentrations were (3.99 a ± 0.40 mg/dL and 198.61 ± 36.81 mg/dL) compared to the control group, which showed (3.99a ± 0.40 mg/dL and 198.61 A ± 36.81 mg/dL. The study also showed a significant decreases in Coenzyme Q10 concentration level (P = 0.040) in patients with renal impairment aged 70-80 years, there was no significant change in the p-value of antioxidants at 0.813 (0.96b ± 0.43μL) when compared with control age.