Yetişkinlerin maneviyat ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of relationship between adults 'spirituality and social media addiction levels
- Tez No: 703645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yetişkinlerin maneviyat ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışma, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bilim dalında yapılan bir alan araştırmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle konunun teorik çerçevesi çizilerek kavramsal zemini hazırlanmıştır. Sonrasında ölçek uygulamasından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada Nicel Araştırma modellerinden korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da bulunan 724 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden genel tarama modelinin alt türü olan ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Şirin (2018) tarafından geliştirilen“Maneviyat Ölçeği''; Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilen ”Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği - Yetişkin Formu'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Toplanan tüm nicel verilerin SPSS 21.0 Paket Programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda maneviyat ölçeği puanları ile sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Maneviyat ölçeği puanı arttıkça sosyal medya bağımlılık ölçeği puanı düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, examines the relationship between spirituality and social media addiction levels of adults, is a field study in the branch of guidance and psychological counseling. To realize this purpose, firstly, the theoretical framework of the subject was drawn and the conceptual basis was prepared. Afterward, the data obtained from the scale application were analyzed. The correlation method, one of the Quantitative Research models, was used in the study. The study group of the research consists of 724 adult individuals in Istanbul. The research was conducted with the relational survey model, which is a subtype of the general survey model, one of the quantitative research designs. For data collection“Spirituality Scale”developed by Şirin (2018),“Social Media Addiction Scale - Adult Form”and“Personal Information Form”developed by Şahin and Yağcı (2017) were used. All the quantitative data collected were analyzed using SPSS 21.0 Package Program. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between the scores of the spirituality scale and the social media addiction scale. As the spirituality scale score increases, the social media addiction scale score decreases.