Madde bağımlılığı olan hastalarda optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografi verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optic coherence tomography and optic coherence tomography angiography data in substance use disorder
  1. Tez No: 888060
  2. Yazar: SERAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAD NALÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç Metamfetamin günümüzde, dünya çapında esrardan sonra en yaygın kullanılan uyuşturucu madde olup kullanım sıklığı her geçen gün artış göstermektedir. Dopamin, nörepinefrin ve serotonin salınımına sebep olarak sempatomimetik etki gösterir. Kardiyovasküler ve nörolojik sistem üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu hastalarda sistemik vasküler değişiklikler araştırma konusu iken retinal mikrosirkülasyon üzerine etkisini inceleyen çalışma sayısı çok sınırlıdır. Bu çalışmada, metamfetamin kullanım bozukluğu bulunan hastalarda retinal mikrovasküler sistem üzerindeki değişikliklerin optik koherens tomografi (OKT) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) aracılığıyla değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Bu prospektif, tek merkezli, kesitsel klinik araştırma Ocak 2023 – Nisan 2024 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi ile Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütüldü. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bağımlılık Polikliniği'ne başvuran veya Bağımlılık Servis'te yatış gerektiren, DSM-5 tanı kriterlerine göre metamfetamin kullanım bozukluğu tanısı alan 45 hastanın 90 gözü (Grup 1) ile yaş ve cinsiyet dağılımı uyumlu, Göz Hastalıkları Polikliniği'ne rutin muayene için başvuran ve herhangi bir oftalmolojik hastalığı ile madde kullanım öyküsü olmayan 45 gönüllünün 90 gözü (Grup 2) çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların detaylı oftalmolojik muayenelerinin ardından, OKT ile santral makula kalınlığı (SMK) ve peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, EDI mod OKT ile subfoveal koroid kalınlığı (SFKK) ölçümleri yapıldı. OKTA ile foveal avasküler zon (FAZ) alanı, yüzeyel ve derin kapiller pleksus özellikleri, akım parametreleri değerlendirildi. Gruplar arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. Bulgular Ortalama yaş Grup 1'de 29,07  6,14 (19 – 42) yıl, cinsiyet dağılımı; 15 kadın (%33,3), 30 erkek (%66,7) iken Grup 2'de ortalama yaş 28,91  6,07 (19 – 44) yıl, cinsiyet dağılımı 16 kadın (%35,6), 29 erkek (%64,4) idi. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla; p=0,865; p=0,754). Grup 1'de; OKT ile değerlendirilen SMK 262,97  19,09 (219 – 316) µm, SFKK 341,59  75,19 (166 – 564) µm olarak ölçüldü. Grup 2'de ise SMK 266,17  17,10 (221 – 298) µm, SFKK 322,16  69,69 (175 – 489) µm olarak ölçüldü ve gruplar arasında SMK ve SFKK açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (sırasıyla; p=0,238; p=0,074). RSLT kalınlığı analizinde ise Grup 1'de total RSLT 102,9  7,29 (89 – 118) µm, süperior kadran RSLT 129,21  13,53 (101 – 164) µm iken, Grup 2'de total ve süperior kadran RSLT sırasıyla; 100,17  10,07 (79 – 120) µm; 122,93  17,92 (89 – 177,5) µm olarak ölçüldü ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla; p=0,039; p=0,009). OKTA ile değerlendirilen parametrelerden yüzeyel kapiller FAZ alanı açısından Grup 1 ve Grup 2 arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (sırasıyla; 0,26  0,08 mm2 ve 0,25  0,10 mm2, p=0,404).
Özet (Çeviri)
Aim Today, methamphetamine is the most widely used drug worldwide after cannabis and its frequency of use is increasing day by day. Methamphetamine has a sympathomimetic effect by causing the release of dopamine, neuropinephrine and serotonin. It has negative effects on the cardiovascular and neurological systems. Systemic vascular changes have been frequently investigated in these patients, but the number of studies examining its effect on retinal microcirculation is quite limited. This study aimed to evaluate the changes in the retinal microvascular system in patients with methamphetamine use disorder (MUD) through optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCTA) and to compare them with healthy controls. Method This study was conducted between January 2023 and April 2024 at Ege University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology and Department of Mental Health and Diseases. Ninety eyes of 45 patients with a diagnosis of MUD according to DSM-5 diagnostic criteria (Group 1) and 90 eyes of 45 healty individuals who matched for age and gender (Group 2) were included in this study. After a detailed ophthalmologic examination, all participants were evaluated with OCT and OCTA. Central macular thickness (CMT) and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness were measured with OCT and subfoveal choroidal thickness (SFCT) was measured with EDI mode OCT images. Foveal avascular zone (FAZ) area, vascular density and flow area were evaluated with OCTA. Results The mean age was 29.07  6.14 (range, 19 – 42) years in Group 1 and 28.91  6.07 (range, 19 – 44) years in Group 2 and there was no significant difference between the groups (p=0.865). Female-to-male ratio was 15/30 in Group 1 and 16/29 in Group 2 and there was no significant difference between the groups (p=0.754). In Group 1, CMT was 262.97  19.09 (range, 219 – 316) µm; and SFCT was 341.59  75.19 (range, 166 – 564) µm measured by OCT and no statistically significant difference was observed between the groups (p=0.238; p=0.074, respectively). In RNFL thickness analysis, RNFL total thickness was 102.9  7.29 (range, 89 – 118) µm and RNFL superior quadrant thickness was 129.21  13.53 (range, 101 – 164) µm in Group 1, RNFL total and superior quadrant thickness were 100.17  10.07 (range, 79 – 120) µm and 122.93  17.92 (range, 89 – 177.5) µm in Group 2, respectively, and the difference between the groups was statistically significant (p=0.039; p=0.009, respectively). When OCTA parameters were evaluated, there was no difference between the superficial FAZ areas between the MUD and healty control groups (0.26  0.08 mm2 and 0.25  0.10 mm2, respectively, p=0.404).