Trabzon'daki 16 klinik biokimya laboratuvarında 10 rutin biokimya parametresi için eksternal kalite kontrol programı uygulaması
An external quality control program study for 10 rutine biochemical parameters in 16 clinical biochemical biochemistry laboratory in Trabzon
  1. Tez No: 70368
  2. Yazar: SALİH KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
7. ÖZET Trabzon'daki klinik biyokimya laboratuarlarının albumin, total bilirubin, direkt bilirubin, total kolesterol, kreatinin, glukoz, total protein, trigliserid, üre ve ürik asit testlerindeki performans özellikleri bir eksternal kalite kontrol programıyla araştırıldı. Eksternal kalite kontrol programına Trabzon'daki 16 kamu ve özel laboratuvar dahil edildi. Yukarıdaki 10 parametrenin tayini için ayda iki kez olmak üzere 6 ay boyunca 12 Iiyofilize kontrol serumu laboratuvarlara dağıtıldı. Sonuçlar 4 farklı değerlendirme metoduna göre değerlendirildi (Standart deviasyon indeks - SDI, hedef skorlama sistem-TSS, bias indeks skor- BIS ve varyans indeks skor - VIS). 10 parametre için sonuçların TSS'ye göre % 29,79'u, SDI'ya göre %92,51'i, BİS'e göre %81,64'ü ve VİS'e göre %81,64'ü kabul edilebilir sınırlar içinde idi (BIS ve VIS aynı). Sonuç olarak kalite kontrol programlan değerlendirme metotları, kalitenin analitik şartlar dışında birçok faktöre bağlı olduğunu göstermektedir. Eksternal kalite kontrol programlan yetkili ve merkezi kuruluşlarca yürütülmelidir. Ayrıca ülkemiz klinik laboratuvarlarının tümü zamanla programlara katılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN EXTERNAL QUALITY CONTROL PROGRAM STUDY FOR 10 ROUTINE BIOCHEMICAL PARAMETERS IN 16 CLINICAL BIOCHEMISTRY LABORATORY IN TRABZON Performance properties of clinical biochemistry laboratories in Trabzon for albumin, total bilirubin, direct bilirubin, total cholesterol, creatinin, glucose, total protein, triglycerides, urea, uric acid, tests were investigated by an external quality control program. Sixteen public and special laboratories in Trabzon were included to the external quality control program 12 lyophilized control sera, two times per month, during six months, were distributed to laboratories for determination of above 10 parameters. The results were evaluated to four evaluation methods (standard deviation index - SDI and - target scoring system - TSS, bias index score - BIS and variance index score - VIS). 29,79 % of the results for ten parameters according to TSS, 92,51 % according to SDI, 81,64 % according to BIS and 81,64 % according to VIS were within acceptable limits (BIS and VIS scores was same). It was concluded that evaluated method quality control program should be pointed out the quality depends on several factors except analytical conditions. The external quality control programs should be performed by authorized and central organizations; in addition to, it should be included all clinical laboratories of our country.