Sağlıklı tavşanlarda granülosit koloni uyarıcı faktör ve siklofosfamidin plazma laktat dehidrogenaz ve izoenzimlerine etkisi
The Effect of granulocyte stimulating factor and cyclophospamide on plasma lactate dehydrogenase and it's isoenzymes in healthy rabbits
- Tez No: 70369
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL FADILOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Maligniteli hastalarda yüksek Laktat Dehidrogenaz (LDH) enzim düzeyleri olumsuz bir prognostik faktör olarak kabul edilmekte, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve hastalığın aktivasyonunun saptanmasında kullanılmaktadır. Hodgkin Hastalığı, Hodgkin dışı lenfoma gibi malignitelerde hastalığın takibi sırasında saptanan LDH enzim düzeyi yükseklikleri sıklıkla hastalık alevlenmesinin habercisi olmaktadır. Bu hastalarda kemoterapinin kemik iliğini baskılayıcı etkisinden kaynaklanan komplikasyonların en aza indirilmesi amacıyla kullanılmakta olan G- ya da GM-CSF gibi büyüme faktörlerinin de serum LDH düzeyinde yükselme yapabildiği saptanmıştır. Bu çalışmada, G-CSF'in LDH düzeylerinde yaptığı artışın doğasını aydınlatmak amacıyla sağlıklı tavşan modelinde tek başına G-CSF ve siklofosfamid ardından uygulanan G-CSF'in plazma total LDH ve LDH izoenzim profiline etkisi araştırıldı. Bu amaçla herbiri 7 tavşandan oluşan 3 grup üzerinde çalışıldı. Birinci (1.) deney grubundan sıfırına (0.) gün kanları alındıktan sonra 5 jıg/kg/gün dozunda 5 gün G-CSF subkutan yoldan uygulandı. Altıncı, onbirinci ve onaltıncı günlerde kan örnekleri alındı. İkinci deney grubundan başlangıç kanları alındıktan sonra 100 mg/kg/gün dozunda I.V. siklofosfamid infüzyonu 3 gün süreyle uygulandı. Kan örnekleri alınıp 5 günlük 5 |ag/kg/gün dozunda subkutan G-CSF uygulaması yapıldı. Yine altıncı, onbirinci ve onaltıncı günlerde kan örnekleri alındı. Kontrol grubundan ise herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadan sıfırına, altıncı, onbirinci ve onaltıncı günlerde kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden tam kan sayımı Coulter STKS cihazı ile yapıldı. Perferik yayma örnekleri hazırlandı. Plazma AST, ALT ve LDH aktiviteleri ve üre düzeyi Bio-Merieux kitleri ile Technicon OpeRA otoanalizöründe spektrofotometrik yöntemlerle, LDH izoenzimleri ise Helena firmasının Titan Gel LDH Isoenzyme kitleri kullanılarak agaroz jel elektroforez yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In patients with malignant diseases LDH (Lactate Dehydrogenase) is known to be an adverse prognostic factor and is being used to evaluate response to therapy and to detect disease activity. Elevation in LDH levels detected during the follow-up of malignancies such as Hodgkin's Disease and Non-Hodgkin's lymphomas usually indicates disease activation. Growth factors such as G- and GM-CSF which are used to reduce the myelosupressive effect of chemotherapy also cause serum LDH elevations. The aim of this study was disclosing the nature of G-CSF induced LDH elevations. The effect of G-CSF either alone or after cyclophosphamid administration on plasma total LDH and LDH isoenzyme profile in a healthy rabbit model has been investigated. Twentyone New Zealand rabbits were used for this study in three groups. Each group was consisted of seven rabbits. To the first group, after taking the initial blood samples, G-CSF (5ng/kg per day) was administered subcutaneously for the next five days. Blood samples were taken again on the 6th, 1 1th and 16th days. To the second group, after taking the initial blood samples, cyclophosphamide (100 mg/kg per day) was administered intravenously for the next three days. After taking blood samples, G-CSF was administered using the same procedure in the first group. To the control group, blood samples were drawn on the 6th,! 1th and 16th days without administering any drug. Coulter STKS was used for blood cell countings. Blood films were prepared. Plasma AST, ALT and LDH activities and urea levels were determined spectrophotometricaly on OpeRA Technicon by using Bio- Merieux kits. The separation of LDH isoenzymes was carried out by using agarose gel electrophoresis. For this separation Helena LDH Isoenzyme kits were used.