Lise öğrencilerinde COVID-19 fobisinin üst biliş sorunları ve bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between COVID-19 phobia, metacognitive problems ans mindfulness level in high school students
- Tez No: 728529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
2019 yılı Aralık ayı itibariyle yaşantımıza dahil olan ve hızlıca tüm dünya için küresel bir sorun haline gelen Covid-19 pandemisi, toplumun her kesimini psikolojik, ekonomik, sosyal açıdan olumsuz etkilemiştir. Ergen yaş grubu da Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerine maruz kalan gruplar arasındadır. Bu çalışmada lise öğrencilerinin üst biliş̧ ve bilinçli farkındalık düzeyleri ile Covid-19 fobisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel nitelikteki mevcut araştırma, İstanbul İl'inde öğrenim gören 15-18 yaş arası lise 1, 2, 3 ve 4. Sınıftaki 452 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların, 214'ü (%47) kadın, 238'i (%53) erkektir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu ile, Koronavirüs 19 Fobisi (CP19-S) Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Üstbiliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (ÜBÖ-ÇE) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler T-Testi Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS 25 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, Covid-19 fobisi düzeyi ile üst biliş sorunları düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Diğer yandan, bilinçli farkındalık düzeyi ile Covid-19 fobisi arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Kadın öğrencilerin Covid-19 fobisi psikolojik ve sosyal alt boyut puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, Covid-19 fobisi gösteren ergen yaş grubunda, üst bilişsel becerilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların Covid-19 fobisinin psikoterapisine olumlu yönde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which has been included in our lives as of December 2019 and has quickly become a global problem for the whole world, has adversely affected all segments of society psychologically, economically and socially. The adolescent age group is also among the groups exposed to the negative effects of the Covid-19 pandemic. In this study, it is aimed to examine the relationship between high school students' metacognition, mindfulness and Covid-19 phobia levels. The current cross-sectional research was conducted with 452 students in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of high school between the ages of 15-18, studying in Istanbul. Of the participants, 214 (47%) were female and 238 (53%) were male. Demographic Information Form, Coronavirus 19 Phobia (CP19-S) Scale, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Metacognition Questionnaire for Children and Adolescents (MCQ-C) were administered to the participants. Independent Samples T-Test Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation Analysis and Hierarchical Regression Analysis were used to analyze the data. Statistical analyzes were carried out using the IBM SPSS 25 program. In the results of the research, it was observed that there is a significant relationship between the level of Covid-19 phobia and the level of metacognitive problems. On the other hand, no significant relationship was found between the level of mindfulness and Covid-19 phobia. It was observed that female students' Covid-19 phobia psychological and social sub-dimension scores were higher than males. In this context, it is thought that studies on the development of metacognitive skills in the adolescent age group with Covid-19 phobia will contribute positively to the psychotherapy of Covid-19 phobia.