Biochemical comparative study for the prognostic role of interleukin-10 in diabetic neuropathy
Diyabetik nöropatide interleukin-10'un prognostik rolü için biyokimyasal karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 703750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAİD ALSALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küresel nüfusun üçte birinden fazlası obez veya aşırı kiloludur. Obezite, tip 2 diabetes mellitusun (T2DM) gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Enflamasyon, erkek ve bayanlarda yaşam beklentisinin azalmasına katkıda bulunur. Çalışma için, üç vaka grubu oluşturuldu. Birinci grup, kontroller olarak temsil edilen 30 görünüşte sağlıklı denek, ikinci grup tip 2 diyabet hastası, uzun süreli herhangi bir komplikasyonu olmayan 30 diyabetik hastayı, üçüncü grup ise nöropatili 30 diyabetik hastayı içeriyordu. Üç grubun yaşları ortalama (≤ 40 ≥ 60 yıl) içindeydi. ve tip II diyabet dönemlerine göre, hastalığı beş yıl ve üzeri olan hastalar alındı. IL-10, Enflamasyon ve hipergliseminin üretimini destekleyen önemli bir anti-enflamatuar sitokinindir. Yüksek interlökin 10 seviyeleri, diyabetik nöropatinin erken uyarısı olarak kabul edilebilir. Yüksek düzeyde inflamatuar belirtiler diyabetin süresiz olarak erken uyarısıdır Diyabetik nöropatide oksidan ve antioksidan dengede bozukluk vardır ve diyabet IL-10'un açlık kan şekeri (FBG), glikolize hemoglobin (HbA1c), inflamatuar belirteçler ile pozitif korelasyonu vardır. Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) ve Malondialdehit (MDA) ve albümin (Alb) ile ters korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
More than one-third of the global inhabitant is obese or overweight. Obesity is a major-risk factor for the evolution of type 2 diabetes mellitus (T2DM). Inflammation contributes to reduced life expectancy males and females were taken. For thesis studies, three groups of cases were formed. The first group included 30 healthy subjects represented as the controls, the second group had type 2 diabetes, included 30 diabetic patients without any long term complications, the third group included 30 diabetic patients with neuropathy. The ages of the three groups were within average (≤ 40 ≥ 60 years) and according to the period of type II diabetes. Patients with the disease for five years or more were taken. IL-10 is an important anti-inflammatory cytokinin that promotes the production of Inflammation and hyperglycemia. High levels of interleukin 10 can be considered an early warning of diabetic neuropathy. High levels of inflammatory signs are indefinitely early warning of diabetes. Results from thesis studies were demosrated that there are a disturbance in oxidant and antioxidant balance in the diabetic neuropathy, and diabetes IL-10 has a positive correlation with fasting blood sugar (FBG), glycated hemoglobin (HbA1c). Inverse correlations were found with erythrocyte sedimentation rate (ESR), malondialdehyde (MDA) and albumin (Alb).