Biochemical comparative study for some inflammatory factors in type 2 diabetic patients with hyperuricemia
Hiperürisemi olan tip 2 diyabetik hastalarda bazı inflamatuar faktörler için biyokimyasal karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 753584
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD M. H. AL-SALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırma planlarından biri, ürik asit seviyeleri ile çalışılan inflamatuar faktörlerin her biri arasındaki ilişkiyi ve olası ilişkileri incelemektir. Ürik asidin bu prognostik rolü, kontrolsüz diyabetin yaygın bir komplikasyonunun erken problemlerinden biri olarak hizmet edecektir. Bu çalışmada, 90 hasta çeşitli derecelerde hastalık aktivitesi için test edilecek ve yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından eşleştirilmiş diğer 25 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak görev yapacak. Sonuçlar, yaşın belirgin bir önemi olduğunu, yaş arttıkça hastalık oranının da arttığını göstermektedir. İstatistiksel analiz yapılırken ağırlık ve boy için istatistiksel bir anlamlılık yoktu. Ürik asit, çalışma grupları arasında, düzeylerinin gruplar arasındaki etkisini gösteren büyük istatistiksel öneme sahipti. Ayrıca eritrosit sedimantasyon hızı testi için hsCRP, RF, interlökin-6 ve interlökin-8, ürik asit düzeylerindeki değişikliklerle diyabetik hastalarda inflamasyon artışını gösterir. Çalışma, diyabetli ürik asit seviyelerindeki değişikliklerin hastalığın gelişimine yol açabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the research plans is to study the relationship and possible relationships between uric acid levels and each of the studied inflammatory factors. This prognostic role of uric acid would serve as one of the early problems of a common complication of uncontrolled diabetes. In this study, 90 patients will be tested for varied degrees of disease activity, with the other 25 healthy persons matched for age, gender, and body mass index serving as the control group. The results indicate that age has a clear importance, as the higher the age, the higher the disease rate. There was no statistical significance for weight and height when performing the statistical analysis. The uric acid had great statistical significance among the study groups, which indicates the influence of its levels between groups. Also for the erythrocyte sedimentation rate test, hsCRP, RF, interleukin-6 and interleukin-8, which indicate inflammation increases in diabetic patients with changes in the levels of uric acid. The study concluded that it is possible that changes in uric acid levels with diabetes may lead to the development of the disease.