Chthulucene and public sphere: A perspective on new generation public space
Khthulusen ve kamusal alan: Yeni nesil bir kamusal mekan perspektifi
- Tez No: 703759
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YALINAY ÇİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Biotechnology, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kamusal alanın temel işlevi, farklı insanlar, fikirler ve eylemler için bir eşitler ortamı sunmaktır. Bu tez, bu ideale doğru ilerleme sağlayabilme amacıyla, arzulanan eşitler ortamının oluşturulabileceği yeni nesil bir kamusal alan yaklaşımını tartışmaya açmaktadır. Tez, Donna Haraway'in fiziksel varoluş düzlemine işaret eden Khthulusen kavramı ve Jürgen Habermas'ın sosyal varoluş düzlemine işaret eden kamusal alan tanımı üzerinden; her şeyi kapsayan, eş zamanlı eylemler ve kullanıcıların eşit sesleri ile ortaya çıkan bir kamusallık anlayışına perspektif açar. Tez, İnsan – Doğa ilişkisi ve Kardashev Ölçeği'nden hareketle uygarlığın gelişiminin teknolojinin ve üretim biçimlerinin dönüşümüyle bağlantılı olması üzerine temellenir. İnsanın içinde bulunduğu mevcut çağ tanımlarını, Antroposen ve Kapitalosen kavramları üzerinden inceler. Tez, aynı zamanda, akıl merkezli Antroposenik dünyanın kazandırdığı eleştirel düşünmenin gücüne dayanarak mevcut çağda insanın dünya üzerindeki izlerini eleştirir ve simbiyotik bir iş birliğine dayalı, bilinç ve farkındalık merkezli bir kamusal yaşama sisteminin teorik altyapısını oluşturmayı hedefler. Eşitler ortamının mümkün olduğu bir mekânsallaşma düşüncesi üzerine kendini kuran tez, kolektif bilincin önemine ve birlikte yaşamanın yararlarına vurgu yapar. Günümüzde dijital araçlarla yapay olarak geliştirilebilecek bir kamusal alan anlayışı, bu tez için, uzak gelecekte olabilecek, Khthulusenik, her şeyi kapsayan, bir mekansallaşma fikri için bir gerçekleştirme zemini sunar. Eşitler olarak birlikte yaşama idealiyle, kendini sürekli olarak değiştirebilen/geliştirebilen bir Khthulesenik mekansallaşma ve kamusal alan fikri, bu tez için temel ilham ve motivasyonu sağlar.
Özet (Çeviri)
The essential function of public space is providing a place of equals for diverse people, ideas, and acts. To pursue this ideal, this thesis aims to develop an understanding of new generation public space, through which a milieu of equals becomes possible. The thesis develops a perspective for an understanding of all-encompassing publicity -where all voices are equal, through Donna Haraway's concept of Chthulecene which refers to physical existence, and Jürgen Habermas' definition of public sphere which refers to social existence. The thesis is founded on the relation amid the development of civilization, the technological transformation, and the modes of production from the perspectives by Human-Nature relations and the Kardashev Scale. It examines the definitions of the current epoch, through the concepts of Anthropocene and Capitalocene. However, the thesis, while criticizing the devastating footprints of humanity on the world in the contemporary era, it also values the critical thinking capacities of humankind developed by the same Anthropocenic era, which provides grounds for the theoretical framework of this thesis emphasizing the awareness for a symbiotic collaboration of public co-living. Manifesting itself on the idea of a spatialization where a milieu of equals becomes possible, the thesis, emphasizes the priority of collective consciousness and the merits of cohabitation. An understanding of such a public space, which can be developed and realized artificially by digital tools, implies a possibility of an all-encompassing spatialization for a Chthulucenic World in the distant future. A Chthulucenic spatialization and public space idea, that can constantly change/develop itself, provides the main inspiration and motivation for this thesis.