Donna Haraway'in siborg ontolojisinin felsefi kökleri
The philosophical roots of Donna Haraway's cyborg ontology
- Tez No: 951971
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, Donna Haraway'in geliştirdiği siborg ontolojisini, çağdaş felsefenin özne, bilgi ve varlık anlayışlarına yöneltilmiş çok katmanlı bir eleştiri çerçevesinde değerlendirmektedir. Haraway'in düşüncesi, teknolojik gelişmelere verilen figüratif bir yanıt olarak ve özcülüğü reddeden, ilişkisel bağlara dayanan, geçirgenliğe açık bir varoluş modelini ön plana çıkaran bir ontolojik yeniden kurulum önerisi olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, insan, doğa, bilgi ve teknoloji arasında kurulan ikili karşıtlıkları sorgulayan Haraway'in düşüncesini tarihsel, kültürel ve felsefi bağlamlar içinde çözümleyerek, onun sunduğu kavramsal modelin çağdaş posthümanist tartışmalarla nasıl bir diyaloğa girdiğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışma, hem metafizik temelli insan merkezli epistemolojilere hem de indirgemeci transhümanist anlatılara eleştirel bir perspektif geliştirmektedir Tez boyunca Haraway'in ontolojisi, teknik ya da kültürel figürasyon sınırlarını aşan, mitolojik, biyopolitik ve etik katmanlarda işleyen bir düşünce alanı olarak analiz edilmiştir. Golem, Galatea ve Narcissus gibi figürler aracılığıyla sabitlenmiş kimlik rejimlerinin ötesinde; Antroposen'in yarattığı ontolojik krizlere karşı çok türlü ilişkilenme biçimlerini açığa çıkaran bir yaklaşım inşa edilmektedir. Yoldaş türler kavramı, Chthulucene düşüncesiyle birleşerek insan merkezli varlık anlayışını sarsar; varoluşu simpoietik ağlar içinde yeniden konumlandırır. Bu çerçevede tez, Donna Haraway'in siborg ontolojisini, modernliğin epistemolojik sınırlarına karşı felsefi bir müdahale olarak konumlandırmakta; doğa, kültür ve teknoloji arasında örülebilecek yeni karşılaşma biçimlerine kavramsal bir zemin sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates Donna Haraway's cyborg ontology within the framework of a multi-layered critique of contemporary philosophy's conceptions of subject, knowledge and being. Haraway's thought is treated as a figurative response to technological developments and as a proposal for an ontological reconstruction that rejects essentialism and foregrounds a model of existence based on relational ties and open to permeability. The main aim of the study is to analyze Haraway's thought, which questions the binary oppositions established between human, nature, knowledge and technology, within historical, cultural and philosophical contexts and to reveal how the conceptual model she presents enters into a dialogue with contemporary posthumanist debates. In this context, the study develops a critical perspective on both metaphysically based anthropocentric epistemologies and reductionist transhumanist narratives Throughout the thesis, Haraway's ontology is analyzed as a field of thought that transcends the limits of technical or cultural figuration and operates in mythological, biopolitical and ethical layers. Through figures such as the Golem, Galatea and Narcissus, an approach is constructed that goes beyond fixed identity regimes and reveals multiple modes of relating to the ontological crises created by the Anthropocene. The concept of companion species, combined with Chthulucene thought, shakes up the anthropocentric understanding of existence and repositions existence within sympoietic networks. In this framework, the thesis positions Donna Haraway's cyborg ontology as a philosophical intervention against the epistemological limits of modernity and aims to provide a conceptual ground for new forms of encounter between nature, culture and technology.