Non-HDL cholestrol as indicator of dyslipidemia among diabetics type 2
Tip 2 diyabetikler arasında dislipideminin göstergesi olarak HDL olmayan kolestrol
  1. Tez No: 703760
  2. Yazar: NUHA HASNA HASAN ALZUABIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ZİNA FAROUK FOUAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diyabetli yetişkinlerin kardiyovasküler olay yaşama riski, diyabeti olmayan yetişkinlere göre iki ila dört kat daha yüksektir. Çalışmaya her iki cinsiyetten 30-70 yaş arası ve beş yıldan uzun süredir diyabeti olan diyabetik hastalar dahil edilmiştir. 60 erkek 40 kadın toplam 100 Tip–2 Diyabet hastasından oluşan çalışma grubu üzerinde dislipidemi analizi üzerinde duruldu. Tip 2 Diyabetik hastalarda yüksek yoğunluklu olmayan lipoprotein kolesterol (non-HDL) düzeylerinin korelasyonunu değerlendirilmiştir. Tip–2 Diyabetli hastaların tamamının açlık kan şekerleri referans değerlerin üzerindedir. Bu durum, Tip–2 diyabet tanısını teyit etmektedir. Tip–2 Diyabetli hastaların total kolesterol değeri ortalamaları referans değerin üzerindedir. Erkek hastaların ortalama total kolesterol değeri kadın hastaların ortalama total kolesterol değerinden yüksektir. Tip–2 Diyabetli kadın ve erkek hastalar için HDL kolesterol referans aralığı farklılık göstermektedir. Erkek hastaların HDL kolesterol referans aralığının alt limiti 35 mg/dL'dir. Erkek hastaların ortalama HDL değeri, referans değerin altındadır. Kadın hastalarda referans değer alt limiti 45 mg/dL'dir ve ortlama değerleri ise 41,90 mg/dL'dir. Veriler, Tip–2 Diyabet hastalarında dislipidemi gelişme riskinin söz konusu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Adults with diabetes have a two to four times higher risk of experiencing a cardiovascular event than adults without diabetes. Diabetic patients of both sexes, aged 30-70 years and with diabetes for more than five years were included in the study. Dyslipidemia analysis was focused on the study group consisting of 100 Type-2 Diabetes patients, 60 males and 40 females. The correlation of non-high-density lipoprotein cholesterol (non-HDL) levels in Type 2 Diabetic patients was evaluated. Fasting blood sugars of all patients with Type-2 Diabetes are above the reference values. This confirms the diagnosis of Type-2 diabetes. The mean total cholesterol value of patients with Type-2 Diabetes is above the reference value. The mean total cholesterol value of male patients is higher than the mean total cholesterol value of female patients. The HDL cholesterol reference range differs for male and female patients with Type-2 Diabetes. The lower limit of the HDL cholesterol reference range for male patients is 35 mg/dL. The mean HDL value of male patients is below the reference value. In female patients, the lower limit of the reference value is 45 mg/dL, and the mean values are 41.90 mg/dL. The data reveal that there is a risk of developing dyslipidemia in Type-2 Diabetes patients.