Klinik ve gıda kökenli Klebsiella sp. izolatlarında biyofilm kodlayan genin genetik olarak belirlenmesi
The genetic detection of biofilm coding gene among clinical and food origin Klebsiella sp. isolates
  1. Tez No: 703794
  2. Yazar: HUSSAM ALDEEN SABAH MAHLHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEZGİN, DR. MARWA HAMEED ALKHAFAJI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Biofilm oluşturan K. pneumoniae, 100 klinik ve gıda örneğinden izole edilmiştir. İzolatların çoğu antibiyotiğe dirençli ve biyofilm üreticisidir. Biyofilm oluşturma yeteneğini belirlemek için üç fenotipik test (Congo Red Agar, Tube metodu veya Christensen'in ve Microtiter plak testi) kullanılmıştır. Sonuçlar 15 (%83,33) klinik ve 16 (%76,19) gıda kaynaklı K. pneumoniae izolatının biyofilm ürettiğini ortaya koymuştur. Biyofilm kodlama geni mrk A, bu çalışmada tasarlanmış spesifik primerler kullanılarak K. pneumoniae'nin hem klinik hem de gıda kaynaklı izolatları için PCR testinde amplifikasyonla tespit edilmiştir. Sonuçlar, tüm klinik izolatların (%100) ve gıda kaynaklı sekiz K. pneumoniae izolatının (%53,33), 457 baz çifti amplikon boyutlu PCR amplifikasyonunun sonuçlarına göre biyofilm kodlama genini mrk A geni barındırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Biofilm forming K. pneumoniae were isolated from 100 clinical and food samples. Most of the isolates were antibiotic resistant and biofilm producers. Three phenotypic tests (Congo Red Agar, Tube method or Christensen's and Microtiter plate assay) were used to determine the biofilm-forming ability. Results revealed that 15 (83.33%) clinical and 16 (76.19%) foodborne K. pneumoniae isolates produced biofilms. Biofilm coding gene mrk A was detected by amplification in PCR assay for both clinical and food origin isolates of K. pneumoniae. The specific primers designated in this study. The results showed that all the clinical isolates (100%) and eight food origin K. pneumoniae isolates (53.33%) harbored the biofilm coding gene mrk A based on the results of PCR amplification with an amplicon size of 457 base pair.